Dziś mija 83. rocznica pierwszej przymusowej wywózki Polaków w głąb Związku Radzieckiego, także z terenów Ziemi Łomżyńskiej. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku funkcjonariusze NKWD wypędzili z domów i w bydlęcych wagonach deportowali do sowieckich łagrów głównie osadników wojskowych, urzędników państwowych oraz ich rodziny.
To smutne wydarzenie, które zapisało się na kartach historii Polski jako jeden z największych dramatów naszego narodu. Pierwsza wywózka na Syberię była jednym z wielu aktów okrucieństwa, jakich dopuścili się w stosunku do Polaków sowieccy okupanci. Kwiaty i znicze zostały złożone przed tablicą "Pamięci Zesłanych" na budynku Miejskiej Hali Targowej i przed pomnikiem Sybiraków przy ul. Katyńskiej, aby uczcić pamięć ofiar sowieckiego okupanta.
Prezydent Mariusz Chrzanowski, poseł Kazimierz Gwiazdowski, senator Marek Komorowski, wicewojewoda Tomasz Madras, przedstawiciele wojska i Sybiracy oraz ich rodziny, wzięli udział w uroczystościach.
Dzień Sybiraka obchodzony jest od 1991 roku. Główne uroczystości przypadają zawsze na 17. września - rocznicę napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku.