Od dziś (21.10) w województwie podlaskim możemy spodziewać się wzmożonych kontroli obiektów handlowych, a od piątku (22.10) zostanie uruchomiony drugi szpital tymczasowy w Białymstoku. Wojewoda podlaski wraz z przedstawicielami środowiska medycznego i inspekcji sanitarnej apeluje do mieszkańców, by zaangażowali się w przeciwdziałanie pandemii. Chodzi o skorzystanie z możliwości zaszczepienia się oraz przestrzeganie zasad DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka.
Pod apelem, który trafi m.in. do podlaskich samorządów, hierarchów Kościoła Katolickiego i Prawosławnego, służb mundurowych, kuratorium oświaty, jednostek administracji publicznej, spółek PKP, PLK oraz Poczty Polskiej, a za ich pośrednictwem do mieszkańców regionu, podpisali się: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, p.o. podlaskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Ewa Jakubowicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Jolanta Ostrowska oraz dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dr hab. n. med. Jan Kochanowicz w imieniu dyrektorów szpitali.
- Chcemy zaapelować do mieszkańców naszego województwa za pośrednictwem różnego rodzaju środowisk i instytucji, abyśmy wszyscy jeszcze bardziej włączyli się w proces szczepień i bardzo poważnie podeszli do przestrzegania zasad związanych z obostrzeniami sanitarnymi - mówił dziś wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Nie chcemy, aby przez trudną sytuację epidemiczną, która głównie jest spowodowana zbyt małą liczbą zaszczepionych, nasze placówki opieki zdrowotnej były przepełnione osobami wymagającymi hospitalizacji, co się wiąże z tym, że coraz więcej miejsc w szpitalach będzie musiało być przeznaczonych dla pacjentów covidowych - dodał.
Reklama
Minionej doby w Podlaskiem potwierdzono 522 nowe zakażenia koronawiruem. Po raz kolejny nasze województwo znalazło się na 3. miejscu w kraju. Od kilku tygodni wzrasta również liczba pacjentów z COVID-19 w podlaskich szpitalach. Miejsca w białostockim szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej już się kończą, dlatego od jutra (22.10) uruchomiony zostanie szpital tymczasowy w hali sportowej UMB w Białymstoku, gdzie umieszczani będą pacjenci w lżejszym stanie. W województwie podlaskim mamy jeden z najniższych w kraju wskaźników liczby zaszczepionych mieszkańców. Jak zauważył dr hab. Jan Kochanowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, większość pacjentów w szpitalach to osoby niezaszczepione, które wcześniej nie chorowały i stan wielu z nich jest ciężki.
Od dzisiaj w woj. podlaskim możemy spodziewać się wzmożonych kontroli policji i sanepidu. Mimo że liczba zakażeń koronawirusem wzrasta - wiele osób nie stosuje się do obostrzeń sanitarnych, które nadal obowiązują.
- Nie zachowujemy zasady dezynfekcji, dystansu, nie zakładamy maseczek. Od dzisiaj inspekcja sanitarna razem z policją będzie wzmagała kontrolę w obiektach handlowych, ponieważ liczba zakażeń wykazywana w ostatnich dniach to również skutek nieprzestrzegania zasad sanitarnych w takich miejscach - mówiła p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Ewa Jakubowicz.
Wojewoda podlaski przypomniał również, że w regionie działa gęsta sieć punktów szczepień – populacyjnych, powszechnych, aptecznych, jest kontenerowy punkt w Siemiatyczach oraz punkty w galeriach handlowych w Białymstoku i Łomży. Na szczepienie można dojechać, korzystając z pomocy samorządu, zespół szczepienny może również w uzasadnionych przypadkach odwiedzić pacjenta.
Poniżej treść apelu:

