W siedzibie Muzeum Diecezjalnego w Łomży miała miejsce konferencja naukowa, w której tematem przewodnim były początki kształtowania się osadnictwa na Starej Łomży i lokacji pierwszego kościoła na Wzgórzu św. Wawrzyńca, w historycznym kontekście misji ewangelizacyjnej św. Brunona z Kwerfurtu. Zaproszenie na konferencję przyjęli biskup łomżyński Janusz Stepnowski, biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski, jak również liczni przedstawiciele środowiska samorządowego, katolickiego, historycznego i oświatowego.
W programie konferencji zorganizowanej staraniem wójta gminy Łomża Piotra Kłysa i stowarzyszenia „Mój Dom”, miały miejsce prelekcje nt.: „Święty Brunon – Patron Diecezji Łomżyńskiej”, „1410 data ze sztandaru Gminy Łomża (pierwsza wzmianka o Starej Łomży)" oraz „Między Wzgórzem św. Wawrzyńca, a Górą Królowej Bony, czyli sprawozdanie z pierwszego sezonu badań na działce nr 144 w Starej Łomży”.
W tematykę konferencji wprowadził obecnych wójt Gminy Łomża, który o wygłoszenie słowa wstępnego poprosił biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Następnie historyczną osobę patrona diecezji łomżyńskiej św. Brunona z Kwerfurtu przypomniał zebranym ks. dr hab. Józef Łupiński, zaś swoje naukowe spojrzenie na znaczenie dla początków rozwoju Łomży grodziska Królowej Bony i miejsca lokacji pierwszego kościoła na północno-wschodnim Mazowszu, zaprezentował dr hab. Krzysztof Sychowicz.
Konferencję zakończyła obszerna prezentacja zasłużonego dla badania materialnych źródeł historii Wzgórza św. Wawrzyńca archeologa Antoniego Smolińskiego. Przypomniał on stan prowadzonych przez jego zespół prac archeologicznych, dokumentujących odkryte artefakty setek pochówków i depozytów oraz relikty kolejnych 3 faz budownictwa sakralnego na Wzgórzu św. Wawrzyńca. Dzięki podjętym pracom archeologicznym udało się – jak stwierdził uznany archeolog, wydatować jeden z obecnych tam elitarnych pochówków na XIV w., tj na czasy sprzed lokacji miasta Łomży. Antoni Smoliński przedstawił również uczestnikom konferencji swoje hipotezy wiążące powstanie wczesnośredniowiecznego grodziska na Starej Łomży i lokację pierwszego kościoła z czasami prowadzenia przez św. Brunona z Kwerfurtu misji ewangelizacyjnej.
Konferencję zakończył wójt gminy Łomża Piotr Kłys, który zapowiedział kontynuację działań związanych z badaniem i popularyzacją wiedzy historycznej, związanej z początkami osadnictwa na terenie Starej Łomży za czasów Polski pierwszych Piastów.
/kow/