Kilkaset osób pojawiło się dzisiaj na Starym Rynku, aby wyeksponować ogromną biało-czerwoną flagę i wspólnie świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Inicjatywa podjęta przez stowarzyszenie Da Się oraz Spółdzielnię Socjalną Alexis pozwoliła na wyeksponowanie dzisiaj ogromnej biało-czerwonej flagi, która zajęła całą szerokość Starego Rynku. O jej godne zaprezentowani zadbali licznie zgromadzeni mieszkańcy, wspólnie przeżywający 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
- Bardzo się cieszę, że w dzisiejszych czasach młodzież, osoby młodsze, ale także starsze, chcą brać udział w takich wydarzeniach, że krzewią patriotyzm - mówi Magda Kamińska, prezes stowarzyszenia "Da się".
Reklama
Po wszystkim odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego", a słowo wygłosił ksiądz Tomasz Trzaska. Uczestnicy dzisiejszego wydarzenia mogli później liczyć na gorącą grochówkę. Nie jest wykluczone, że eksponowanie w centrum Łomży biało-czerwonej flagi stanie się tradycją, kontynuowaną w kolejnych latach.
Święto obchodzone 11 listopada zyskało rangę narodowego ustawą z kwietnia 1937 roku, ale przed wybuchem II wojny światowej było obchodzone tylko dwa razy – w 1937 i 1938 r. O przywróceniu obchodzonego 11 listopada Święta Niepodległości zdecydował Sejm PRL w 1989 roku.
Więcej w naszej relacji VIDEO i FOTO