Wierni Kościoła prawosławnego, grekokatolickiego i innych obrządków wschodnich obchodzą dziś Wielkanoc. W tym roku w Łomży świętuje ją wyjątkowo dużo osób, a to za sprawą gości z Ukrainy, którzy licznie uczestniczyli w prawosławnej liturgii wielkanocnej odprawionej w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego.
Osoby z Łomży i okolic, a przede wszystkim uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w regionie, zostali zaproszeni do uczestnictwa w nabożeństwie, którego celebrantem był ks. Łukasz Lewczuk z Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Wierni mieli także możliwość skorzystania ze spowiedzi. Po mszy świętej odbyło się wielkanocne święcenie pokarmów. W ukraińskim koszyczku znaleźć można było jajka, kiełbasę, twaróg, chrzan a przede wszystkim paskę, czyli drożdżową babkę z rodzynkami.
Wydarzenie to stanowiło ważny moment dla prawosławnych mieszkańców Łomży i okolic, którzy mieli okazję uczestniczyć w tak wyjątkowym nabożeństwie w tak ważnym dniu dla swojej religii. Boska Liturgia była okazją do skupienia się na duchowych wartościach, na wspólnym przeżywaniu świąt Wielkanocnych oraz do refleksji nad sensem życia i jego celami.
- Chcielibyśmy wyrazić nasze serdeczne podziękowania za zapewnienie bezpiecznego schronienia dla naszych dzieci w tym trudnym czasie oraz za umożliwienie nam spędzenia świąt w Polsce. Bardzo doceniamy Wasze starania, które sprawiły, że nasz pobyt tu jest pełen radości, spokoju bez wystrzałów i lecących na głowę bomb. Dziękujemy za wszystko, co zrobiliście dla nas, abyśmy mogli cieszyć się świętowaniem- zwierza nam się Lyudmyla, która prosto z Donbasu do naszego miasta trafiła ponad rok temu.
Reklama