W sali gimnastycznej przy ul. Rybaki odbyło się uroczyste podsumowanie I naboru do projektu „Regionalne Innowacje Społeczne- Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego” Dzięki CIS w Łomży nowe umiejętności zdobyło 40 osób. Uczestnicy odebrali zaświadczenia, dyplomy oraz upominki.
"Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" to projekt, którego liderem jest Miasto Łomża w partnerstwie z powiatami: łomżyńskim, zambrowskim, siemiatyckim, hajnowskim, gminą Boćki, miastem Kolno oraz Fundacją Forum Inicjatyw Rozwojowych, która prowadzi sześć z ośmiu centrów integracji społecznej.
W poniedziałek (30.11) oficjalne podsumowanie projektu odbyło się w Centrum Integracji Społecznej w Łomży. Nowe kwalifikacje w ramach I naboru zdobyło 40 osób.
- W trakcie ostatniego roku uczestnicy naszego projektu przeszli dwa moduły reintegracji: reintegrację społeczną i reintegrację zawodową. Dzięki specjalistom, którzy podjęli współpracę z Centrum oraz pracownikom Centrum, reintegracja społeczna przyniosła znaczące efekty - uczestnicy otworzyli się na drugiego człowieka, nie odmawiali udziału w akcjach charytatywnych i różnych działaniach, które organizowało Centrum, także to jest nasz sukces - uważa Magdalena Mrozek, dyrektor CIS w Łomży.
W ramach reintegracji zawodowej odbyły się kursy związane z budownictwem, gastronomią i pielęgnacją zieleni. Wszyscy uczestnicy ukończyli je z pozytywnymi wynikami i odbyli praktyki.
- Każde Centrum Integracji Społecznej dostosowało się do potrzeb uczestników - mówi Dariusz Budrowski, kierownik projektu, który zauważa, że osoby kończące udział w projekcie CIS w dużej mierze zdobywają zatrudnienie, pomimo ciężkich czasów koronawirusa. - Na tym nam w szczególności zależało w Centrach Integracji Społecznej i to nas cieszy.
Dariusz Budrowski podkreśla dobrą współpracę pomiędzy instytucjami w mieście i powiatach, które angażowały się we wsparcie projektu. To nie tylko ośrodki pomocy społecznej i urzędy pracy, ale również Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, które przyjmowało uczestników na praktyki.
- Mamy nadzieję, że dużo osób zostanie przez to przedsiębiorstwo zatrudnione, ale także przez inne zakłady pracy, które są na naszym terenie - mówi.
Podkreślmy, że ruszyła rekrutacja w ramach III naboru do projektu. Uczestnicy mogą liczyć na codzienny ciepły posiłek, świadczenie integracyjne, reintegrację społeczno-zawodową, szkolenia zawodowe i działania środowiskowe. Więcej informacji udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Centrum Integracji Społecznej w Łomży.