Średnio 332 kg odpadów komunalnych wytworzył w 2019 r. przeciętny Polak. To o 7 kg więcej niż rok wcześniej. Na składowiska skierowano 43 % odpadów, a do recyklingu 25 % – wynika z danych GUS.
W Europie pod tym względem przodują Duńczycy z ponad 700 kg odpadów na mieszkańca.
Ile odpadów wytwarza jeden mieszkaniec Unii Europejskiej?
Statystycznie od 486 - 502 kg.
Polacy jednak mają się czym pochwalić, ponieważ nasz naród znalazł się na jednej z końcowych pozycji, jeżeli chodzi o zaśmiecanie globu. Jak podaje Eurostat, Polska znajduje się na 14. miejscu w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o ilość wytwarzanych odpadów w przeliczeniu na osobę.
332 kg odpadów na osobę na tle Europy to dobry wynik. W porównaniu z innymi państwami Europy.
Państwa członkowskie UE, które wygenerowały najwięcej odpadów komunalnych na osobę, to:
W Unii Europejskiej mniej od Polski odpadów wytwarza jedynie Rumunia. W 2019 roku jeden mieszkaniec tego kraju wytworzył średnio 280 kg odpadów komunalnych. Wysoko w zestawieniu znalazły się także Estonia (369 kg) oraz Węgry (387 kg).
W latach 2005-2018 średnia ilość odpadów komunalnych na mieszkańca zmniejszyła się w UE. Tendencje są jednak zróżnicowane w poszczególnych państwach członkowskich, np. w Danii, Niemczech, Grecji, na Malcie i w Czechach zanotowano wzrost, a w Bułgarii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Rumunii i Holandii - spadek.
W wartościach bezwzględnych w przeliczeniu na mieszkańca najwięcej odpadów produkuje się w Danii, na Malcie, Cyprze i w Niemczech, a najmniej - na Węgrzech, w Czechach, w Polsce i Rumunii. Ponadto warto zaznaczyć, że państwa zamożniejsze mają tendencję do wytwarzania większej ilości odpadów na mieszkańca, a turystyka przyczynia się do wyższych wskaźników na Cyprze i na Malcie.
Także kraje pozostające poza Unią Europejską wytworzyły duże ilości odpadów komunalnych np.: Norwegia – (748 kg na osobę) , Szwajcaria – (704 kg na osobę), Islandia – 656 kg na osobę).
Można by na podstawie tych danych szukać podstaw do optymizmu, ale czy w każdym mieście i gminie?
MIASTO Łomża – dane za 2020r.
Na koniec 2020 roku w Łomży wg. danych Oddziału Ewidencji Ludności zarejestrowanych było 59 981 mieszkańców, którzy wytworzyli łącznie ponad 23 639 [Mg] odpadów.
Poniżej zestawienie obrazujące wytworzone odpady w rozbiciu na poszczególne grupy i w przeliczeniu na 1 osobę (mieszkańca):
Razem średnio: 396 kg/rok ( na 1 mieszkańca)
W porównaniu ze średnią krajową – wytworzyliśmy więcej o 64 kg/rok (na 1 mieszkańca)
W POLSCE:
W Polsce najwięcej odpadów komunalnych wytwarzają mieszkańcy województwa dolnośląskiego (394 kg/os.), natomiast najmniej osoby zamieszkujące województwo świętokrzyskie (201 kg/os.).

Na podstawie wyników badań Banku Światowego, wielkość produkcji odpadów komunalnych jest zależna od PKB oraz poziomu urbanizacji.
- Komisja Europejska podaje, że w związku ze wzrostem światowej gospodarki w latach 2015-2050, zużycie surowców zwiększy się niemal dwukrotnie. Z kolei Bank Światowy wylicza, że w 2050 r. mieszkańcy globu będą wytwarzali aż 3,4 mld ton stałych odpadów, o 70 proc. więcej niż w roku 2016.)

tekst nadesłany