Reklama

Do Łomży przyjedzie Mobilne Muzeum Żołnierzy Wyklętych

26/04/2023 07:54

W piątek 28 kwietnia na Starym Rynku w Łomży pojawi się Mobilne Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Będzie ono dostępne dla mieszkańców od godz. 15:00 do godz. 17:00, wcześniej odwiedzą je zorganizowane grupy uczniów z łomżyńskich szkół. Odwiedzający zobaczą m.in. jak wyglądały posterunki milicji w odradzającej się powojennej Polsce oraz jak odbywały się przesłuchania przez specjalne służby, a także skorzystają z laserowej strzelnicy lub wykonają żołnierskie czapki. Każda osoba odwiedzająca wystawę powinna mieć ze sobą telefon komórkowy.

Celem Mobilnego Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest przywrócenie pamięci o polskich bohaterach, ludziach zasłużonych dla Polski i Polaków, którzy jednak bardzo często zostali zapomniani lub celowo wymazani z kart naszej historii. - Dzięki nowoczesnej technologii będziemy mogli pokazać w atrakcyjny dla widzów sposób ich dokonania i zasługi. Mamy nadzieję, że dzięki temu przyczynimy się do przywrócenia pamięci o wielu niezwykłych Polakach i zachęcimy wszystkich do poznawania naszych dziejów – przekazuje Maciej Motak, jeden z organizatorów wydarzenia. Projekt to wyjątkowe, multimedialne rozwiązanie, które pozwala budować pamięć o bohaterach, oddziaływać nowoczesną technologią na zainteresowanie młodzieży, a przede wszystkim dotrzeć z przekazem w najdalsze zakątki Polski.

Żołnierze Wyklęci – to członkowie antykomunistycznego podziemia, którzy jeszcze podczas II wojny światowej podjęli walkę z Armią Czerwoną, nie godząc się na sowietyzację Polski i komunistyczny terror. Nazwa pochodzi od głośnej książki Jerzego Ślaskiego pod takim właśnie tytułem – „Żołnierze Wyklęci”. Autor należał do AK i WiN, udało mu się uciec z obozu NKWD w Skrobowie. Walczył pod rozkazami majora Mariana Bernaciaka „Orlika”. Dlaczego Żołnierze Wyklęci? Komunistyczna władza nie tylko krwawo rozprawiła się ze swoimi przeciwnikami, ale także wyklęła ich z pamięci narodu, starając się zatrzeć po nich wszelkie ślady. Przedstawiano ich jako: „zdrajców”, „faszystów”, agentów imperialistycznego wywiadu”, „bandytów”. Polskich patriotów mordowano bez skrupułów, a po śmierci grzebano ich potajemnie w masowych mogiłach, bardzo często na terenie dawnych placówek MO i UB.

Źródło: UM Łomża

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości