Technikum nr 6 i VI Liceum Ogólnokształcące (ZSEiO nr 6 w Łomży) mają nosić imię 18 Dywizji Piechoty. Stosownymi uchwałami radni zajmą się podczas najbliższej sesji.
Z wnioskiem o nadanie imienia zwrócili się Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski ZSEiO Nr 6 w Łomży.
„W uzasadnieniu o nadanie imienia podkreślono fakt, że 18 Dywizja Piechoty to wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej. Swój rodowód wywodzi z jednostek „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera, z czasów I wojny światowej. Powstała w 1919 roku, w wyniku reorganizacji odrodzonego Wojska Polskiego. W strukturze dywizji znalazł się m.in. 33 Pułk Piechoty, pułk, który tworzony był z mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, w szczególności z członków Polskiej Organizacji Wojskowej, której trzonem byli harcerze z drużyny, która powstała, jako pierwsza, wśród szkół łomżyńskich, w Szkole Handlowej, czyli w poprzedniczce. W okresie II RP dowództwo 18 Dywizji oraz żołnierze 33 Pułku Piechoty uczestniczyli aktywnie w życiu społecznym, kulturalnym i patriotycznym miasta. Organizowali pomoc sanitarną i charytatywną na rzecz najbiedniejszych mieszkańców Łomży. W okresie kampanii wrześniowej 18 Dywizja Piechoty wchodziła w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Broniła pozycji obronnych na linii rzeki Biebrza – Narew w rejonie Wizny, Łomży, Nowogrodu, Ostrołęki. Walczyła w rejonie Czerwonego Boru i Zambrowa” – czytamy w uzasadnieniu.
Reklama
Podjęciem stosownych uchwał radni zajmą się jeszcze w kwietniu. Uroczyste nadanie imienia miałoby odbyć się 12 października 2023 r.
zdj. UM Łomża