Reklama

FORToMANIA w Piątnicy [VIDEO i FOTO]

26/07/2021 08:13

W sobotę na terenie Fortu III oraz terenach rekreacyjnych przy Strzelnicy Forty Piątnica upamiętniono 101. rocznicę bitwy o forty w Piątnicy w wojnie polsko-bolszewickiej. Wydarzenie to cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale również wszystkich osób interesujących się historią piątnickich fortów.

W ramach „FORToMANII” odbyła się rekonstrukcja Bitwy z 1920 roku na terenie Fortu III w Piątnicy. Przygotowana ona została przez Grupę Historyczno - Edukacyjną „Szare Szeregi” z Warszawy, w skład której wchodzą pasjonaci historii Polski, szczególnie czasu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. 

Tuż po ‘bitwie’ grupa rekonstrukcyjna przejechała na tereny rekreacyjne przy Strzelnicy Forty Piątnica, gdzie rozpoczął się Piknik Forteczny. Liczne koncerty, pokazy pojazdów historycznych i musztry wojskowej, quizy i konkursy tematyczne, pokazy paramilitarne w wykonaniu grupy rekonstruktorów, wystawa sprzętu wojskowego WOT, działania animacyjne i strefa zabaw dla dzieci oraz przyciągnęły całe rzesze zainteresowanych. Ogromną popularnością cieszyły się również kiermasze z twórczością lokalnych artystów.

Reklama
  • Dzisiejszy Piknik Forteczny ma za zadanie skonsolidować mieszkańców Piątnicy, okolicznych miejscowości, Łomży, żeby wszyscy mogli poznawać nasze tutaj Forty. Głównym punktem programu była rekonstrukcja, w tej chwili piknik opiera się na koncertach – wyjaśniała Edyta Brzozowska, dyrektor GOK w Piątnicy.

Wydarzenie odbyło się w ramach podsumowania projektu „FORToMANIA”, którego autorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości