Cmentarz wojenny w Sierzputach Młodych zostanie odnowiony. Gmina pozyskała na ten cel 20 480,00 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Na cmentarzu w Sierzputach Młodych spoczywają żołnierze niemieccy polegli w 1915 r., w tym także Polacy wcieleni siłą do armii niemieckiej, oraz polegli z okresu międzywojennego. Jest on świadectwem walk toczonych w okolicy Łomży latem 1915 r. Podczas tzw. wielkiej ofensywy na wschodzie wojska niemieckie zajęły teren Królestwa Polskiego, wówczas będącego częścią zaboru rosyjskiego.
„Dzięki realizacji projektu na cmentarz w Sierzputach Młodych zostanie uporządkowany, przeprowadzona będzie renowacja krzyża, oraz odnowione ogrodzenie wraz z wymianą bramy wejściowej. Dodatkowo na cmentarzu zostaną wykonane nowe tablice informacyjna oraz historyczna opisująca wydarzenia z okresu I wojny światowej.” – czytamy w komunikacie gminy.
Reklama
zdj. gmina Łomża