- W tym roku postawiliśmy nacisk głównie na historię - mówił nam burmistrz Grzegorz Palka podczas niedzielnej inscenizacji obrony Nowogrodu. Wszyscy zainteresowani, którzy zjawili się przy schronie, mogli zobaczyć kilka epizodów związanych z wrześniowymi walkami. Całości towarzyszył huk wystrzałów i efektowna pirotechnika, a widowisko zakończyło się skutecznym wyparciem wojsk niemieckich z polskich pozycji.
- Jest to jeden z epizodów, który rzeczywiście miał miejsce w Nowogrodzie. Co prawda nie dokładnie w tym miejscu, bardziej tam po drugiej stronie Nowogrodu, ale taki epizod był. Wzięto wtedy sporo jeńców, odprowadzono ich w stronę Łomży. Jak najbardziej był to skuteczny kontratak polskich wojsk - mówił nam Artur Rafałowski ze stowarzyszenia Grupa Wschód. - My jako patrioci staramy się pokazywać również elementy walk wrześniowych, jak najbardziej prawdziwe, ale takie, które pokazują, że Polacy nie tylko się wycofywali w czasie kampanii wrześniowej. Były skuteczne kontrataki, była skuteczna obrona. Tak naprawdę tutaj w przypadku Nowogrodu nie musimy nic zmyślać.
I rzeczywiście miłośnicy historii zobaczyli nie tylko wycofywanie się wojsk Polskich, ale także udany kontratak. W niedzielne popołudnie przy schronie obok mostu w Nowogrodzie pojawiło się kilkaset osób, które dzięki spikerowi opowiadającemu o działaniach wojennych mogły bez problemu zrozumieć, co działo się tutaj w 1939 roku. Efektowna pirotechnika bez wątpienia powodowała wśród zgromadzonych szybsze bicie serca.
Przed rozpoczeciem inscenizacji odprawiona została Msza Św. w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie, skąd po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości przeszli pod odnowiony pomnik "Młodym Bohaterom". Delegacje i zaproszeni goście złożyli tam wiązanki kwiatów.
Bitwa o Nowogród rozegrała się w pierwszych dniach września 1939 roku. 8 września Niemcy uderzyli na linię Narwi bronionej przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Narew". Atak został odparty, ale oddziały hitlerowskie, wsparte artylerią, uderzyły ponownie. Doszło do walk w mieście, które opanowali Niemcy. Jeszcze tego samego dnia wojska polskie przeprowadziły udany kontratak i częściowo je odzyskały. Do kolejnych walk, których celem było całkowite wyparcie nieprzyjaciela z Nowogrodu, doszło 10 września.
Sponsorem głównym Inscenizacji był Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., a portal www.mylomza.pl objął patronatem wydarzenie.
Szczegóły w naszym materiale VIDEO
fot. Karol Babiel