Walizki, obuwie, zabawki - łomżanie mogli oglądać przedmioty wzorowane na autentycznych rzeczach, jakie zabierali ze sobą Sybiracy. Wszystko w ramach jednodniowej akcji zorganizowanej przez Muzeum Pamięci Sybiru.
Muzeum Pamięci Sybiru przyjechało do Łomży ze swoją instalacją o nazwie "RzeczyViste". W ramach jednodniowej akcji można było obejrzeć przedmioty wzorowane na autentycznych rzeczach, jakie zabierali ze sobą Sybiracy.
Mowa o walizkach, okryciu wierzchnim, obuwiu, przedmiotach codziennego użytku czy zabawkach.
Poza tym w trakcie wizyty przedstawicieli Muzeum Pamięci Sybiru, łomżanie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można przekazać przedmioty do muzeum, a także czym zajmuje się ta placówka.
W trakcie czterech akcji deportacyjnych przeprowadzonych przez władze sowieckie w okresie od lutego 1940 roku do czerwca 1941 roku, na "nieludzką ziemię" zesłano około 340 tys. obywateli polskich, w tym ponad 6,5 tysiąca z ziemi łomżyńskiej. Część z nich nigdy nie powróciła w rodzinne strony.
Źródło: UM Łomża