PGE Dystrybucja modernizuje stację 110/15 kV Łomża 1 na terenie działania białostockiego oddziału spółki. Inwestycja znacząco poprawi pewność zasilania dla ponad 100 tysięcy mieszkańców Łomży i okolic. Koszt prowadzonej inwestycji to ponad 30 mln zł.
Podpisana w czerwcu 2022 roku umowa na przebudowę stacji Łomża 1 ma na celu dostosowanie infrastruktury elektroenergetycznej do obowiązujących standardów oraz poprawę parametrów zasilania mieszkańców województwa podlaskiego. Rozdzielczy Punkt Zasilający (RPZ) Łomża 1, który bierze udział w wyprowadzeniu mocy z Elektrowni Ostrołęka, stanowi strategiczny element sieci elektroenergetycznej w regionie, a sama przebudowa stacji wpłynie bezpośrednio na pewność zasilania ponad 100 tysięcy mieszkańców Łomży i okolic.
- W ramach prowadzonych prac wymieniono i uruchomiono jednosystemową, sekcjonowaną 54 - polową rozdzielnicę średniego napięcia (SN), oraz wybudowano nowe napowietrzne stanowiska transformatorów uziemiających SN, z misami olejowymi. Obecnie w trakcie przebudowy jest rozdzielnia 110 kV. Na terenie w/w rozdzielni trwają prace związane z budową nowych ekologicznych stanowisk transformatorów mocy 110/15 kV z separacją oleju oraz prowadzona jest modernizacja pól liniowych 110 kV w zakresie wymiany aparatury pierwotnej na nową. Kontynuowane są także prace związane z okablowaniem szaf sterowniczych w pomieszczeniu nastawni, czy budową kanałów kablowych - poinformowała Ewa Wiatr Rzecznik Prasowy PGE Dystrybucja
Na terenie stacji wytyczono trasę kabla wysokiego napięcia (WN) do nowo wybudowanego pola liniowego Łomża 2. Wspomniany kabel 110 kV w niedalekiej przyszłości zastąpi linię napowietrzną 110 kV pomiędzy stacją Łomża 1 a stacją Łomża 2, która połączona jest linią 110 kV z Elektrownią w Ostrołęce.
Zmieni się też wiele w zakresie automatycznego sterowania samą stacją.
- Elektroenergetyczna Automatyka Zabezpieczeniowa (EAZ) zostanie zastąpiona nowoczesnymi urządzeniami cyfrowymi, współpracującymi z systemem telemechaniki. Będzie to stacja w pełni zautomatyzowana, nie wymagająca fizycznej obsługi - poinformowała Ewa Wiatr.
Przed energetykami jeszcze szereg prac modernizacyjnych związanych m.in. z przebudową napowietrznej rozdzielnicy 110 kV w zakresie kolejnych pól liniowych i funkcyjnych oraz prace wykończeniowe w nowym pomieszczeniu nastawni.
Rozdzielnia 110 kV w stacji Łomża 1 to istotny element całej sieci energetycznej województwa podlaskiego. Dzięki bezpośredniemu połączeniu tej stacji
z Elektrownią Ostrołęka, zapewnione jest bezpieczeństwo energetyczne dla mieszkańców zachodniej części Podlasia. Energia elektryczna, która trafia
z w/w elektrowni do stacji Łomża 1 i Łomża 2, rozdzielana jest ciągami liniowymi 110 kV w kierunku Białegostoku, czy też - za pośrednictwem stacji 110/15 kV Zambrów - w kierunku Wysokiego Mazowieckiego.