Reklama

IPN otworzył w Łomży wystawę poświęconą wydarzeniom czerwca 1976 roku [FOTO]

12/08/2021 14:59

W 45. rocznicę protestów z lata 1976 roku, Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę "TU rodziła się opozycja". Instalację poświęconą robotniczemu zrywowi można obejrzeć w wielu miastach Polski, w tym również w Łomży, na Placu Jana Pawła II.

Bezpośrednią przyczyną strajków było ogłoszenie przez rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nowych, wyższych cen na podstawowe towary konsumpcyjne. Początkowo protesty objęły głównie Radom, Ursus i Płock, jednak w kolejnych dniach rozlały się także na inne miasta w kraju.  Łącznie wzięło w nich udział ponad 80.000 ludzi.

Władza zareagowała szybko i zdecydowanie. Protesty szybko zduszono, wielu strajkujących robotników aresztowano lub zwolniono z pracy. Do historii przeszły „ścieżki zdrowia” organizowane przez funkcjonariuszy MO, przez które musieli przejść zatrzymani w zamieszkach ludzie.

Reklama

W przeciwieństwie jednak do wydarzeń poznańskiego czerwca 1956 r., zamieszek z 1968 i 1970 roku, społeczeństwo nie pozostało bierne wobec tragedii i szykan które dotknęły demonstrantów. Spontanicznie tworzyły się oddolne akcje zbierania pomocy materialnej prześladowanym. Wielu adwokatów bezinteresownie podjęło się obrony represjonowanych przed polskimi sądami.

Do życia powołany został Komitet Obrony Robotników – pierwsza jawna organizacja opozycyjna w PRL. Pomimo, iż nie był on organizacją masową, stał się intelektualną i organizacyjną podstawą dla powołanego cztery lata później Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

tekst i foto: Krzysztof Fabiszewski

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości