Jak przejść na dietę i nie traktować jej jak katorgi? Zmienić nastawienie!- nie mają wątpliwości dietetyczki z Centrum Dietetycznego Natur House w Łomży. To, co robimy, czynimy dla siebie- to inwestycja w zdrowie, młodość, piękno. Z dobrym nastawieniem pokonamy nawet największą ochotę na słodycze czy tuczące piwo. Z myślą o wszystkich, którzy z nowym rokiem mają postanowienie zrzucenia kilku kilogramów, wybraliśmy się do specjalistek- z prośbą o kilka porad. Obejrzyj!
Na początek zła wiadomość dla wszystkich krótkodystansowców- szybko zgubić nadprogramowych kilogramów się nie da.
- Dieta trwająca dwa- trzy tygodnie może najwyżej oczyścić nasz organizm z toksyn, ale w ubytku wagi na trwałe, nie pomoże- rozwiewa złudzenia Milena Romanik, dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House w Łomży.
Teraz będzie już tylko lepiej. Z odpowiednim nastawieniem, dobrym planem i przemyślanym jadłospisem na pewno osiągniemy cel.
- Dobre nastawienie jest najważniejsze. To, co robię, robię dla siebie. Traktuję ciało jak świątynię, a właściwe odżywanie- jak inwestycję, która z czasem się zwróci w postaci pięknej cery, mocnych włosów, a przede wszystkim zdrowia- mówi dietetyczka.
Zdrowy styl życia trzeba jednak dopasować do naszej codziennej aktywności i płci.
- Panie powinny postawić na zielone warzywa, bogate w kwas foliowy. On idealnie reguluje cykl miesiączkowy, w ciąży zapobiega rozwijaniu się wad cewy nerwowej u dziecka. Panowie... no cóż... mniej tłuszczu i mniej alkoholu, zwłaszcza piwa- nie ukrywa dietetyczka Marta Kijek. - Czysta glukoza ma indeks glikemiczny równy 100, piwo- 110. To generuje rozrost tzw. mięśnia piwnego- uśmiecha się.
Różnic nie ma za to w ilości spożywanych posiłków- i panie i panowie powinni znaleźć czas na pięć niewielkich posiłków w ciągu dnia, oraz niezbędnej aktywności fizycznej. Popularne powiedzenie mówi, że wystarczy dziesięć tysięcy kroków dziennie, by uchronić się przed cukrzycą.
- Osoby zmagające się z nadwagą powinny jednak na początek wybrać raczej basen, który nie obciąży stawów, a pozwoli poprawić przemianę materii- radzi Marta Kijek.
Warto też pamiętać, że choć efektami szczupłej sylwetki chcielibyśmy cieszyć się jak najszybciej (przecież w końcu to dlatego odmawiamy sobie wielu pyszności i wyciskamy siódme poty), najzdrowiej jest gubić od pół do kilograma wagi tygodniowo. Zdaniem specjalistów, wolniej tracona waga pozwala uniknąć efektu jo-jo i daje większą gwarancję, że piękną figurę utrzymamy przez lata.