Gmina Jedwabne włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który w tym roku obchodzony jest po raz pierwszy.
Święto upamiętnia żołnierzy AK i ich czyn zbrojny podczas II wojny światowej. Zostało ustanowione ustawą Sejmu RP z dnia 9 stycznia 2025 r. poprzez aklamację:
- „W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego” – tak brzmi preambuła ustawy, którą 6 lutego 2025 r. podpisał prezydent RP Andrzej Duda.
Reklama
Przy asyście sztandaru Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa Mazowsze oraz warcie harcerzy, kwiaty i znicze na grobie poległych żołnierzy Armii Krajowej złożyły delegacje:
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej, formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”. Przemianowanie ZWZ na AK w lutym 1942 r. znacząco podniosło rangę sił zbrojnych w Kraju: ze Związku stawały się one podziemnym Wojskiem Polskim, którego dowódcy powinny zostać podporządkowane wszystkie inne niepodległościowe organizacje wojskowe.
Kolejnymi dowódcami Armii Krajowej byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 r., Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 r., Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 r. Dowódca Armii Krajowej podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. W ciągu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tys. osób.