Reklama

Kobiety chcą pracować za tyle samo

08/03/2011 08:13

17,5 procent - średnio to właśnie o tyle mniejsze zarobki otrzymują kobiety pracujące na terenie Unii Europejskiej. W Polsce panie zarabiają blisko 10 proc. mniej od swoich kolegów z pracy.

 - Pracuję tyle samo- osiem godzin dziennie. Nie mam dzieci, więc nie wykorzystuję nadmiernie urlopów. Mam skończone studia. I zarabiam mniej, niż koledzy z pracy, którzy nie mają wyższego wykształcenia i nie zostają na nadgodziny - wylicza Karolina, pracownica jednego z łomżyńskich sklepów z wyposażeniem wnętrz.

Zasadę równej płacy za tę samą pracę Unia Europejska przyjeła już w 1957 roku, zapisując ją w trakacie rzymskim. Niestety, do tej pory nie udało się zniwelować różnic w zarobkach.

Decyduje stereotypowy model rodziny, gdzie to mężczyzna powinien utrzymywać dom. Dlatego jemu, mimo identycznych kwalifikacji, często pracodawcy oferują wyższe wynagrodzenie.

Reklama

- Prawda jest taka, że kobieta zawsze potrzebuje więcej wolnego- przed świętami, z uwagi na dzieci. Mężczyzna jest praktycznie niezawodny, nie ma go tylko w dni wyznaczone na urlop - przyznaje anonimowo łomżyński przedsiębiorca prowadzący hurtownię.

W najlepszej sytuacji są Włoszki- tam różnica w zarobkach nie przekracza 5 proc. U nas wysokość wynagrodzenia różni się o ok. 10 proc., a w krajach wschodnich (np. Estonii) dochodzi aż do 30 proc. Raport w tej sprawie na początku marca został przedstawiony w Brukseli.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości