Podobnie jak w ubiegłym roku, księża z poszczególnych parafii, ze względu na sytuację epidemiczną, zdecydują, w jakiej formie i czy w ogóle kolęda 2021/2022 odbędzie się.
Przed nami czas tzw. kolędy, czyli wizyt duszpasterskich w domach wiernych. Jak w diecezji łomżyńskiej będzie to wyglądało w tym roku?
- Decyzję co do tradycyjnej kolędy pozostawia się roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy. W sytuacji wyboru tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej, proponuje się wydłużenie czasu jej trwania i zmniejszenie tzw. "porcji" kolędowych. Jeśli ktoś z parafian będzie obawiał się przyjęcia duszpasterzy, nie powinno się nalegać. Jednak osoby, które w czasie trwania tradycyjnej kolędy, z obiektywnych powodów, nie przyjęły księdza, na zakończenie odwiedzin duszpasterskich można zaprosić do kościoła na wieczorną mszę św. w ich intencji - informuje ks. Artur Szurawski, kanclerz Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej.
Reklama
W poszczególnych parafiach księża mogą też przenieść kolędę na późniejsze miesiące lub w ramach odwiedzin, w wyznaczonym dniu, zaprosić mieszkańców ulic, miejscowości lub wiosek do kościoła na mszę św. w ich intencji.