Reklama

Kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty [FOTO]

15/08/2022 10:44

Reprezentacje samorządowe, służby mundurowe, kombatanci oraz nieliczni mieszkańcy miasta złożyli kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty na Placu Papieża Jana Pawła II. Dziś mija 102. rocznica zwycięstwa Wojska Polskiego nad Armią Bolszewicką.

Po złożeniu wiązanek delegacje przeszły do katedry, gdzie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia, w rocznicę - stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej - Bitwy Warszawskiej z 1920 r.  Bez „Cudu nad Narwią” nie byłoby „Cudu na Wisłą” mawiał ponoć marszałek Józef Piłsudski.  Od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 roku 700 żołnierzy zapasowego batalionu 33. Pułku Piechoty, dowodzonych przez kapitana Mariana Raganowicza i wspieranych przez bohaterskich mieszkańców Łomży i okolicznych wsi, powstrzymywało aż 12 sowieckich dywizji przed dalszym pochodem Armii Czerwonej na zachód Europy.

Reklama

Dziś jeszcze w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma odbędzie się piknik militarny „Wojsko na swojsko”

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości