Reklama

Lata leczenia za jednym kliknięciem. Szpital przechodzi na dokumentację elektroniczną.

31/07/2013 11:10

Za około półtora roku pacjenci łomżyńskiego szpitala (i pozostałych placówek medycznych w województwie) będą mogli prawie zapomnieć o konieczności przechowywania kart informacyjnych z hospitalizacji, wyników badań czy starych książeczek RUM. Dokumentacja medyczna będzie prowadzona elektronicznie. W całym województwie wdrażany jest Podlaski System Informacyjny e- Zdrowie. Choć zdaniem członka zarządu woj. podlaskiego Jacka Piorunka, państw cywilizowanych nie dogonimy, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Krzysztof Bałata podkreślał, że podlaskie jest w tej chwili pionierem cyfryzacji usług medycznych w całym kraju.

- Wejście do Podlaskiego Systemu Informacyjnego e-Zdrowie dla szpitala oznacza przede wszystkim uporządkowanie i przyspieszenie systemu przepływu informacji, a w konsekwencji także oszczędności np. w gospodarowaniu lekarstwami- zaznaczał podczas konferencji prasowej dyrektor szpitala Krzysztof Bałata. - Województwo podlaskie jest w tej chwili pionierem wdrażania systemu elektronicznego w skali kraju- podkreślał.

System e-Zdrowie zakłada rozbudowany monitoring pacjenta, obejmujący poprzednie lata jego leczenie, pobyty w szpitalu, wypisane lekarstwa, skierowania do specjalistów i opinie lekarzy. Drogą internetową (prawdopodobnie przez stronę Urzędu Marszałkowskiego) pacjenci będą mieli wgląd do swojej dokumentacji, będą mogli też elektronicznie zarejestrować się do wybranego lekarza, nie tylko w Łomży, ale i całym województwie.

Reklama

- Nie zrewolucjonizujemy systemu tak, by dogonić cywilizowane kraje Europy, brakować będzie bowiem np. pełnych elektronicznych kart pacjenta- przyznał członek zarządu województwa Jacek Piorunek. - System będzie jednak kompatybilny z rozwiązaniami wprowadzanymi przez NFZ.

Pełne przejście na dokumentację elektroniczna planowane jest na przełomie 2014 i 2015 roku. Do tej pory łomżyński szpital musi zostać przygotowany do zmian technicznie.

Na razie do placówki trafiło 85 nowych komputerów, trzy notebooki, 30 czytników kodów paskowych, dwanaście drukarek tych kodów i jeden skaner. Razem z odpowiednim oprogramowaniem, zakupy przekroczyły 330 tysięcy złotych. Jutro rozpocznie się modernizacja pomieszczenia serwerowni, w lutym przyszłego roku planowane jest zaś dostarczenie pozostałych elementów całego systemu.

Reklama

Cały koszt podłączenia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży do Podlaskiego Systemu Informacyjnego e- Zdrowie wyniesie ponad 3,3 mln złotych, z czego 2,8 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania unijnego.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości