- Powołujemy Partię Republikańską dla tych, dla których bliska jest idea wolności. Jesteśmy i pozostajemy częścią Zjednoczonej Prawicy, gorąco wierzymy w zwycięstwo w kolejnych wyborach parlamentarnych - oświadczył europoseł Adam Bielan podczas dzisiejszego Zjazdu Republikańskiego. W nowym ugrupowaniu znalazł się były poseł PiS Lech Kołakowski.
W niedzielę oficjalnie ogłoszony został start Partii Republikańskiej – nowej inicjatywy politycznej powstałej z połączenia części Porozumienia i Stowarzyszenia Republikanie.
W ugrupowaniu znalazło się sześciu posłów – pięciu byłych działaczy Porozumienia i należących do klubu parlamentarnego PiS (minister Michał Cieślak, wiceminister Jacek Żalek, a także Mieczysław Baszko, Kamil Bortniczuk i Włodzimierz Tomaszewski) oraz niezrzeszony Lech Kołakowski, który wcześniej odszedł z PiS i współpracował krótko z Porozumieniem. W formacji znalazł się także wiceminister Zbigniew Gryglas.
Gościem Zjazdu Republikańskiego zorganizowanego w warszawskim Palladium był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

fot. https://twitter.com/SzStachowiak/status/1406656114343677958/photo/2