Reklama

Legendarny pociąg Jaskółka zawitał do Łomży [VIDEO i FOTO]

28/07/2024 13:16

W Łomży miało dziś miejsce wyjątkowe wydarzenie dla miłośników kolei - przyjazd legendarnego pociągu „Jaskółka”. Skład, znany z turystycznych przejazdów organizowanych przez Turystykę Kolejową Tur.Kol.pl, przejechał trasę Łomża - Śniadowo - Łomża, ciesząc mieszkańców i przybyłych turystów.

Pociąg „Jaskółka”, prowadzony przez zieloną lokomotywę spalinową serii SU42, składał się z wagonów z lat 70., w tym przedziałowych oraz wagonu restauracyjnego WARS. To nie tylko środek transportu, ale także swoisty wehikuł czasu, który przywraca wspomnienia z dawnych lat polskiej kolei.

Turystyka Kolejowa Tur.Kol.pl od 12 lat organizuje takie wydarzenia, promując turystykę kolejową w Polsce. „Jaskółka” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych składów tej organizacji, przyciągającym pasjonatów kolei i turystów z całego kraju.

Reklama

Przejazd „Jaskółką” był częścią projektu MAZURY 2024, który obejmuje trzydniową trasę przez różne miasta, w tym Poznań, Toruń, Olsztyn, Mrągowo, i Suwałki. Wydarzenie to jest okazją do zobaczenia historycznych lokomotyw serii SM42 i EU07 oraz oliwkowych wagonów, które kiedyś były codziennym widokiem na polskich torach.

Wizyta pociągu „Jaskółka” w Łomży podkreśla potencjał tego miasta jako ważnego punktu na mapie polskiej kolei. 

- Miejsce jak Łomża to jest specyficzny przypadek, bo to miasto wojewódzkie, które ma praktycznie w centrum miasta tory i te tory są czynne. Tu można byłoby wybudować przystanek i uruchamiać pociągi do Białegostoku, do Ostrołęki, do Warszawy. I tu byłoby bardzo duże zainteresowanie. Natomiast mamy nadzieję, że marszałek województwa jako organizator w pewnym momencie uruchomi te pociągi, a spółki z grupy PKP tory w taki sposób z modernizują, że będzie to możliwe - informuje w rozmowie z nami Patryk Skopiec z Turystyki Kolejowej Tur.Kol.pl.

Reklama

Miłośnicy kolei wyrazili chęć organizowania regularnych przejazdów z Łomży do innych miast, co mogłoby stać się stałą atrakcją turystyczną. Liczy, że władze miasta mogłyby wybudować skromny, tymczasowy peron dla turystów i łomżan korzystających z tego typu przyjazdów. Według społecznika byłby to ciekawy impuls i sygnał dla decydentów, ze Łomża chce pociągów.

- A tak to uprzedzamy pasażerów, którzy z nami jadą, żeby byli przygotowani na trudne warunki podczas wsiadania do pociągu - dodaje Patryk Skopiec.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/07/2024 13:22
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości