Mróz, który pojawił się w ostatnim czasie w naszym rejonie, powoduje, że na zbiornikach wodnych tworzy się lód. Chcąc spacerować po nich, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Kilka dni temperatur minusowych i w dzień i w nocy sprawiły, że na zbiornikach wodnych zaczął tworzyć się lód. O czym powinniśmy wiedzieć, wchodząc na lód – przede wszystkim o naszym bezpieczeństwie. Wchodząc na lód, zawsze ryzykujemy. Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby i bezpieczny. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jesteśmy bezpieczni.
Cieńszy lód będzie wszędzie tam, gdzie istnieją podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych, sztucznych dopływów, pod mostami, w pobliżu źródeł (nawet tych niewidocznych) i w miejscach, gdzie butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze (muliste zatoki, trzciny). Nie wchodźmy więc na lód przez trzciny. Poszukajmy bezpośredniego dostępu do tafli.
Grubość lodu: