Reklama

Lód bywa wyjątkowo zdradliwy

15/02/2025 07:46

Mróz, który pojawił się w ostatnim czasie w naszym rejonie, powoduje, że na zbiornikach wodnych tworzy się lód. Chcąc spacerować po nich, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Kilka dni temperatur minusowych i w dzień i w nocy sprawiły, że na zbiornikach wodnych zaczął tworzyć się lód. O czym powinniśmy wiedzieć, wchodząc na lód przede wszystkim o naszym bezpieczeństwie. Wchodząc na lód, zawsze ryzykujemy. Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby i bezpieczny. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jesteśmy bezpieczni. 

Cieńszy lód będzie wszędzie tam, gdzie istnieją podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych, sztucznych dopływów, pod mostami, w pobliżu źródeł (nawet tych niewidocznych) i w miejscach, gdzie butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze (muliste zatoki, trzciny). Nie wchodźmy więc na lód przez trzciny. Poszukajmy bezpośredniego dostępu do tafli. 

Reklama

Grubość lodu:

  • 5-7 cm – utrzymuje jednego człowieka, istnieje ryzyko zarwania lodu;
  • 8-10 cm – utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu;
  • 10-12 cm – minimalna grubość lodu, na którym można wędkować, jeździć na łyżwach czy rowerze;
  • 12-20 cm – bezpieczny do jazdy bojerami, skuterami;
  • 20-30 cm – utrzymuje samochody osobowe
  • od 30 cm – utrzymuje samochody terenowe
Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/02/2025 07:46
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości