Miasto Łomża otrzymało prawie 20 milionów złotych dofinansowania na realizację projektu pt. "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego". W łomżyńskim Urzędzie Miejskim odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu, który ruszy już 1 kwietnia bieżącego roku.
- To już kolejny projekt społeczny, który realizujemy, i o tak znacznym zakresie oraz wsparciu finansowym. Skorzystają z niego osoby najbardziej potrzebujące – podkreśla zastępca prezydenta Łomży od spraw społecznych, Andrzej Stypułkowski. Nasze miasto jest liderem projektu, w którym uczestniczy jeszcze 8 partnerów – powiaty: hajnowski, kolneński, łomżyński, siemiatycki, wysokomazowiecki, zambrowski, gmina Boćki oraz fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych. - Jest to dla nas bardzo duże wsparcie, bo nie ponosimy wkładu własnego i tych środków nie musimy nigdzie szukać – dodaje zastępca prezydenta miasta.
Wartość całego projektu wynosi ponad 25 mln zł, ale aż 20 mln zł to wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Dotację przyznano decyzją zarządu województwa. Pozostałe 5 mln zł pochodzi z powiatowych urzędów pracy. Projekt realizowany będzie od 1 kwietnia 2019 roku do 31 marca 2020 roku. Z projektu skorzysta co najmniej 400 kobiet i 300 mężczyzn biernych zawodowo, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, mieszkających w Podlaskiem. Kolejne 540 osób, w tym 300 kobiet otrzyma wsparcie poprzez usługi reintegracji społecznej i zawodowej realizowane w ramach Centrum Integracji Społecznej.
- Celem jest to, aby te osoby otrzymały zatrudnienie i podjęły aktywność społeczną – mówi Dariusz Budrowski, doradca prezydenta Łomży. Projekt zakłada uzyskanie zatrudnienia przez minimum 25 proc. uczestników oraz podjęcie aktywności społecznej przez co najmniej 34 proc. osób. - Z doświadczeń obecnie realizowanego projektu, który potrwa do końca marca, wynika, że aktywność podjęło około 50 procent beneficjentów, czyli o 100 procent więcej niż zakładaliśmy – tłumaczył podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Łomży. Każdy z partnerów przez trzy lata obejmie wsparciem 75 osób, z czego 60 w ramach Centrum Integracji Społecznej. Większe zobowiązania ma Miasto Łomża, bo tu będą to odpowiednio liczby 175 i 120.
Na terenie naszego województwa powstanie siedem Centrów Integracji Społecznej. Samorządu otrzymają około 2 miliony złotych na doposażenie placówek oraz ich bieżącą działalność. Wsparcie trafi także do CIS w Łomży. Uczestnicy projektu będą mogli liczyć na wsparcie psychologa, który rozpozna ich preferencje zawodowe, ale także pracownika socjalnego i doradcy zawodowego. Projekt przewiduje sześciogodzinne zajęcia przez 5 dni w tygodniu. Uczestnicy będą mogli liczyć na ubezpieczenie, wypłatę zasiłków integracyjnych, wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdów.
Źródło: UM Łomża.