Przy Alei Legionów 36, tuż przed budynkiem Szkoły Muzycznej, znów zapłonęły znicze i pojawiły się poczty sztandarowe. Łomża uczciła 84. rocznicę utworzenia Armii Krajowej – w miejscu symbolicznym, bo to tutaj stoją pomniki żołnierzy AK Obwodu Łomżyńskiego oraz Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej.
Uroczystość miała swój stały, żołnierski rytm. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego odczytano Apel Pamięci, a ciszę na moment przerwała salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Pod pomnikami ramię w ramię stanęli przedstawiciele różnych środowisk: prezydent Mariusz Chrzanowski z miejskimi radnymi, władze powiatu ze strarostą Lechem Szabłowskim na czele, dyrektor białostockiego odziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Sychowicz oraz członkowie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z Okręgu Chrobry. Nie zabrakło też młodych twarzy – uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego, które na co dzień nosi imię Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK.
14 lutego 1942 roku gen. Władysław Sikorski wydał historyczny rozkaz, który zmienił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Nie była to tylko zmiana nazwy – chodziło o to, by wszystkie konspiracyjne oddziały w kraju działały pod jednym szyldem i słuchały rządu w Londynie. AK miała być armią ponad podziałami politycznymi, największą taką siłą w okupowanej Europie. To właśnie ci ludzie przygotowywali grunt pod ogólnonarodowe powstanie, którego dramatycznym szczytem była walka o Warszawę w 1944 roku.
19 stycznia 1945 r. decyzją Komendanta Głównego gen. Okulickiego AK została rozwiązana.