Reklama

Łomża pamięta o Sybirakach [FOTO]

10/02/2021 15:47

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. odbyła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków przeprowadzonych przez władze sowieckie.

Łomżyńskie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą "Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-1941 na nieludzką ziemię". W ubiegłym roku została ona wmurowana w ścianę Miejskiej Hali Targowej w Łomży, czyli w miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat temu formowani byli ludzie do wywózek w głąb terytorium Sowieckiej Rosji.  Później delegacje udały się następnie pod pomnik Sybiraków przy ul. Katyńskiej. Po złożeniu kwiatów, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona została Msza święta w intencji Sybiraków i Ich Rodzin

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków z ziem, które po 17 września 1939 roku zostały zaanektowane przez Związek Sowiecki.  Była to jedna z czterech deportacji, jakie dotknęły ludzi różnych narodowości. Wielu rodaków nigdy nie wróciło z zesłania.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości