W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. odbyła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków przeprowadzonych przez władze sowieckie.
Łomżyńskie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą "Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-1941 na nieludzką ziemię". W ubiegłym roku została ona wmurowana w ścianę Miejskiej Hali Targowej w Łomży, czyli w miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat temu formowani byli ludzie do wywózek w głąb terytorium Sowieckiej Rosji. Później delegacje udały się następnie pod pomnik Sybiraków przy ul. Katyńskiej. Po złożeniu kwiatów, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona została Msza święta w intencji Sybiraków i Ich Rodzin
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków z ziem, które po 17 września 1939 roku zostały zaanektowane przez Związek Sowiecki. Była to jedna z czterech deportacji, jakie dotknęły ludzi różnych narodowości. Wielu rodaków nigdy nie wróciło z zesłania.