- Sylwester i Nowy Rok w oddziale przebiegł spokojnie. Pierwszy poród odnotowaliśmy dzisiaj - mówi ordynator dr Dariusz Ślesicki. To ważąca 3,2 kg dziewczynka, oceniona na 10 punktów w skali Apgar. Niedługo po niej na świat przyszły też inne dzieci.
Dzisiaj, kilka minut po godz. 4:00, miał miejsce pierwszy tegoroczny poród w łomżyńskim szpitalu. W wyniku cięcia cesarskiego na świat przyszła dziewczynka, ważąca 3200g. Urodziła się w dobrej formie i oceniono ją na 10 punktów w skali Apgar, czyli możliwie najwyżej. Dziewczynka była pierwsza, ale niedługo po niej na świat przyszła jeszcze trójka innych dzieci, również w drodze cesarskiego cięcia. Łącznie 2 stycznia 2020 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży urodziło się czworo dzieci.
W zeszłym roku na świat przyszło ich łącznie 1120. - To jest nieco mniej o parę procent niż w roku 2018 - mówi ordynator dr Dariusz Ślesicki, który cieszy się, że było również mniej przyjęć na oddział intensywnej opieki. - Cieszy też tendencja, która zaznacza się od wielu lat, dzięki też głównie opiece położniczej, postępach w opiece, że rodzi się coraz mniej tych najmniejszych dzieci. Jeśli rodzą się wcześniaki, to w przedziale wiekowym głównie od 32 do 34 tygodnia ciąży. - mówi doktor Ślesicki. Lekarze notują też mniej porodów noworodków skrajnie niedojrzałych, czyli tych poniżej 28 tygodnia ciąży.
Szpital odwiedziliśmy dzisiaj z naszą kamerą