Reklama

Łomża: Polscy żołnierze spoczęli przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego [FOTO]

03/09/2019 07:00

Wczoraj przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego pochowano w pięciu niewielkich drewnianych skrzyniach szczątki żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Odnaleziono je w Mątwicy w trakcie przebudowy drogi nr 645 Łomża - Nowogród.

Pochówek w Dolinie Pamięci był jednym z elementów łomżyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.  Uroczystość poprzedziła msza święta sprawowana w intencji żołnierzy polskich, którzy polegli w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz oraz organizacji kombatanckich i sybirackich, a także poczty sztandarowe szkół i instytucji. Na dawnym cmentarzu garnizonowym u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zgodnie z ceremoniałem wojskowym złożono do grobu łącznie pięć trumienek, w których spoczęło trzech nieznanych żołnierzy oraz szczątki co najmniej kolejnych siedmiu poległych na polach bitewnych podczas obrony Łomży i ziemi łomżyńskiej. Gdy apel pamięci przeprowadziła Kompania Honorowa Wojska Polskiego, wystawiona przez wystawiona przez 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, rozległ się huk salw. Przy grobie ekshumowanych obrońców Ojczyzny pojawiły się kwiaty oraz znicze.

Warto dodać, że było to kolejne tego typu wydarzenie w tym roku. 17 maja w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego spoczęły szczątki 39 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w 1915 roku, natomiast w połowie sierpnia na cmentarzu przy ul. Kopernika pochowano polskich żołnierzy poległych 5 lat później.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości