“Polski Ład” to rządowy projekt radykalnej reformy podatkowej w dziedzinach podatku dochodowego, kwoty wolnej od podatku i składki zdrowotnej. Zmiany mają dotknąć około 18 mln Polaków, a okazuje się, że głównym poszkodowanym projektu, gdy wejdzie w życie oprócz przedsiębiorców będą także samorządy.
W ciągu dekady samorządy stracą około 132 mld zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż budżet państwa. Na plany rządu zareagowały dwie największe polskie organizacje, zrzeszające jednostki samorządu terytorialnego - Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich. Na stronie natwojkoszt.pl każdy zainteresowany może sprawdzić rozmiary luki budżetowej, która dotknie budżety “małych ojczyzn”.
21 832 508 zł - tyle ma stracić* Łomża na “Polskim Ładzie” w pierwszym roku po jego wprowadzeniu. Będzie to oznaczało, że miasto będzie musiało wprowadzić znaczne oszczędności w wydatkach na edukację, inwestycje, wydarzenia kulturalne czy transport publiczny. Podobne problemy czekają inne miasta regionu i całej Polski. Białystok ma utracić ponad 120 mln złotych, Suwałki 22,5 mln, a Warszawa aż 1,7 mld zł.
Rząd zapowiada program rekompensat, ale samorządowcy boją się zastosowania “klucza partyjnego” jak w przypadku Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który często omijał samorządy, których wyborcy w większości opowiedzieli się za opozycją.
* Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.
Hubert Norowski - łomżanin, aktywista społeczny, członek Rady Osiedla nr. 1 i student politologii Uniwersytetu Warszawskiego