Wierni Kościoła prawosławnego, grekokatolickiego i innych obrządków wschodnich obchodzą dziś Wielkanoc. W tym roku w Łomży świętuje ją wyjątkowo dużo osób, a to za sprawą gości z Ukrainy, którzy licznie uczestniczyli w prawosławnej liturgii wielkanocnej odprawionej w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego.
W niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 9.00 w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Łomży została odprawiona „Paschalna Boska Liturgia”, będąca ukoronowaniem świętowania przez wiernych obrządku prawosławnego najważniejszego wydarzenia w dziejach świata – zmartwychwstania Chrystusa. Bezpośrednio po mszy św. odbyło się święcenie pokarmów. Nabożeństwu przewodniczył ks. prot. Marek Wawreniuk z prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku.
- W tradycji kościoła wschodniego ta radość paschalna, którą my przeżywamy uczestnicząc w liturgii paschalnej, sprawowanej w nocy przeważnie, dzisiaj w kontekście łomżyńskim ta liturgia jest sprawowana w dzień święta. Przybyli ludzie, przeważnie Ukraińcy, którzy przybyli do Polski pokazują nam tą potrzebę duchową, właśnie potrzebę tego dawania im tej namiastki możliwości świętowania – mówił ks. prot. Marek Wawreniuk.
Reklama
Wielkanocne nabożeństwo w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Wojska Polskiego przyciągnęło tłum wiernych, wśród których zdecydowaną większość stanowili goście z Ukrainy przebywający na terenie miasta Łomża oraz okolicznych miejscowości. Głównie kobiety i dzieci wyznania prawosławnego - niejednokrotnie ze łzami w oczach, czynnie uczestniczyli w paschalnym nabożeństwie. Dodatkowo Ukraińcy mieszkający w łomżyńskim ośrodku Caritasu spożyli specjalnie dla nich przygotowane tradycyjne śniadanie wielkanocne.