W Łomży trwa realizacja kolejnego patriotycznego muralu. Malowidło poświęcone żołnierzom 33 pułku piechoty, którzy brali udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, powstaje na ścianie bloku przy ul. Polowej 11. Dzieło zostanie oficjalnie odsłonięte podczas łomżyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace przy kolejnym muralu w naszym mieście. Będzie on uzupełnieniem dwóch pozostałych, powstałych w ubiegłym roku w tej okolicy. Podobnie jak poprzednie, zaprojektował go artysta Rafał Roskowiński z Fundacji Rosko-Art. Dopasowany będzie do kolorystyki pozostałych i przedstawia "rzymski profil" polskiego żołnierza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r. - Ten mural to ukłon w stronę obrońców Łomży z 33 Pułku Piechoty. Jest to też hołd złożony wszystkim żołnierzom września – mówi autor projektu, dodając że znajdzie on swoje miejsce między muralami Leona Kaliwody i marszałka Józefa Piłsudskiego.
Prezydent Mariusz Chrzanowski przyznał, iż łomżyńskie murale mają wymiar nie tylko estetyczny, ale też edukacyjny i promocyjny oraz doskonale wpisały się w krajobraz miasta. – Są także jednym ze sposobów upiększania miejskiej przestrzeni. Mogą one być również atrakcyjnym sposobem na zwiększenie lokalnej świadomości historycznej. Uważam, że warto dalej to robić – mówił prezydent Łomży podczas odsłonięcia muralu przy Placu Niepodległości.
W 2017 r. - pod hasłem "Ku Niepodległej" - powstały w Łomży cztery murale. Na budynku przy ul. Rządowej 5 znajduje się malowidło prezentujące sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33. Pułku Piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 r., nazwanej "Cud nad Narwią”. Na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego 11 przedstawiona została tematyka powstania styczniowego, nawiązująca do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku. Przy ul. Polowej 57 ukazana jest postać autora "Flory polskiej" Jakuba Ignacego Wagi jako nauczyciela kształtującego w młodzieży postawy patriotyczne. Natomiast w dziedzińcu Muzeum Północno – Mazowieckiego przy ul. Dwornej 24A znalazła się postać Adama Chętnika - etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego.
Kolejne dwa murale powstały w 2018 r. Pierwsze na ścianie budynku przy ul. Polowej 35 nawiązuje swoją symboliką do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i przedstawia postacie Leona Kaliwody oraz Halinki Jarnuszkiewiczówny, związanych z wydarzeniami w Łomży w listopadzie 1918 roku. Drugie usytuowane przy Placu Niepodległości 15 prezentuje marszałka Józefa Piłsudskiego na kasztance, a jego realizację dofinansowało Narodowe Centrum Kultury z programu "Murale Polskiej Niepodległości”. W 2018 r. w związku z obchodami jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, na ścianie zewnętrznej wygradzającej teren Muzeum Północno – Mazowieckiego od strony ul. Giełczyńskiej powstał mural prezentujący orszak Księcia Janusza.
Źródło: UM Lomza