Łomża po raz 38. zaprosi miłośników teatru z całego świata na Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. W dniach 29 maja – 1 czerwca 2025 r. miasto wypełni się spektaklami, artystami i widzami, a teatr zagości nie tylko na scenach, ale i na ulicach.
Jak co roku, festiwal stanie się okazją do spotkania z teatrem w najróżniejszych formach – od klasycznych przedstawień po działania plenerowe. Wydarzenia odbędą się w Teatrze Lalki i Aktora, Hali Kultury oraz w przestrzeni publicznej: na ul. Długiej, Starym Rynku i Placu Katedralnym.
– Festiwal Teatralny „Walizka” to wydarzenie, na które czekamy cały rok. Są to dni, podczas których przeżywany wielką teatralną ucztę i z których jako miasto jesteśmy niezwykle dumni – podkreślił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski. – Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w tegorocznym festiwalu, którego różnorodny program z pewnością zainteresuje zarówno najmłodszych, jak i starszych widzów – zakończył prezydent.
Reklama
Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Teatr w drodze. Świat w walizce”. Jak podkreśla dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk, „Walizka” to festiwal, który łączy różnorodność, mobilność i otwartość:
– Siła festiwalu zawsze jest w jego różnorodności, dlatego że my nie organizujemy tego wydarzenia dla siebie, tylko wyłącznie z myślą o mieszkańcach naszego miasta, o dzieciach, o osobach również dorosłych.
W programie festiwalu znalazło się ponad 20 wydarzeń, w tym 13 konkursowych spektakli teatrów z Hiszpanii, Szwecji, Czech, Słowacji, Meksyku, Armenii, Holandii i Polski. Publiczność zobaczy przedstawienia dla dzieci i dorosłych – barwne, energetyczne, nierzadko eksperymentalne.
Szczególną atrakcją będzie nurt „Moje Miasto” – seria spektakli ulicznych, które ożywią miejską przestrzeń i nadadzą jej nowy wymiar. W tym roku pojawią się m.in. zespoły z Polski i Włoch.
– Jako organizatorzy jesteśmy bardzo szczęśliwi, jak przychodzą rodziny, jak jest ciepło, jak przychodzą na odnowiony Stary Rynek i oglądają różne przedstawienia i twórców krajowych, i twórców zagranicznych – podkreśla Antoniuk.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025. Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.