Reklama

Łomża znów stanie się teatralną sceną świata! Nadchodzi 38. edycja Festiwalu „Walizka” [VIDEO i FOTO]

23/05/2025 17:43

Łomża po raz 38. zaprosi miłośników teatru z całego świata na Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. W dniach 29 maja – 1 czerwca 2025 r. miasto wypełni się spektaklami, artystami i widzami, a teatr zagości nie tylko na scenach, ale i na ulicach.

Jak co roku, festiwal stanie się okazją do spotkania z teatrem w najróżniejszych formach – od klasycznych przedstawień po działania plenerowe. Wydarzenia odbędą się w Teatrze Lalki i Aktora, Hali Kultury oraz w przestrzeni publicznej: na ul. Długiej, Starym Rynku i Placu Katedralnym.

–  Festiwal Teatralny „Walizka” to wydarzenie, na które czekamy cały rok. Są to dni, podczas których przeżywany wielką teatralną ucztę i z których jako miasto jesteśmy niezwykle dumni – podkreślił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski. – Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w tegorocznym festiwalu, którego różnorodny program z pewnością zainteresuje zarówno najmłodszych, jak i starszych widzów –  zakończył prezydent.

Reklama

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Teatr w drodze. Świat w walizce”. Jak podkreśla dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk, „Walizka” to festiwal, który łączy różnorodność, mobilność i otwartość: 

– Siła festiwalu zawsze jest w jego różnorodności, dlatego że my nie organizujemy tego wydarzenia dla siebie, tylko wyłącznie z myślą o mieszkańcach naszego miasta, o dzieciach, o osobach również dorosłych. 

W programie festiwalu znalazło się ponad 20 wydarzeń, w tym 13 konkursowych spektakli teatrów z Hiszpanii, Szwecji, Czech, Słowacji, Meksyku, Armenii, Holandii i Polski. Publiczność zobaczy przedstawienia dla dzieci i dorosłych – barwne, energetyczne, nierzadko eksperymentalne.

Reklama

Szczególną atrakcją będzie nurt „Moje Miasto” – seria spektakli ulicznych, które ożywią miejską przestrzeń i nadadzą jej nowy wymiar. W tym roku pojawią się m.in. zespoły z Polski i Włoch.

 – Jako organizatorzy jesteśmy bardzo szczęśliwi, jak przychodzą rodziny, jak jest ciepło, jak przychodzą na odnowiony Stary Rynek i oglądają różne przedstawienia i twórców krajowych, i twórców zagranicznych – podkreśla Antoniuk.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025. Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/05/2025 17:51
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości