Reklama

Łomżyńscy żołnierze świętują [FOTO I VIDEO]

14/08/2019 17:33

Przed pomnikiem 33. Pułku Piechoty miała miejsce uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników wojska stacjonujących w Łomży. To tradycyjna i prawdopodobnie najbardziej charakterystyczna część łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy Łomży i rodziny żołnierzy.

Dzisiejsza część łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się wyjątkowo: doczesne szczątki polskich żołnierzy, poległych w sierpniu 1920 roku, ekshumowanych w miejscowości Mątwica przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, spoczęły na cmentarzu przy ul. Kopernika.

Kilka godzin po uroczystym pochówku przyszedł czas na tradycyjną zbiórkę przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty, gdzie rozdano nagrody i odznaczenia. Wśród zgromadzonych pojawili się również mieszkańcy naszego miasta i rodziny żołnierzy.

Reklama

Po uroczystej zbiórce rozpoczęło się spotkanie żołnierskich pokoleń, któremu towarzyszą pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, wystawa „Wizerunek orła na monetach polskich”, a także koncert okolicznościowy i impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Wprowadzono je ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku. Przypada ono w dzień wolny od pracy, gdyż 15 sierpnia jest liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Żołnierze w Łomży będą świętować jeszcze jutro:

15 sierpnia 2019 r.
godz. 9:30 – złożenie kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy 33 PP. (Pl. Papieża Jana Pawła II)
godz. 10:00 – Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego (Katedra Łomżyńska)
godz. 18:30 – Koncert Patriotyczny (Stary Rynek)
wystąpią: Maciej „Dziemian” Dziemiańczuk, Brzuch Brothers, Studio Wokalne eMDeK

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości