Reklama

Łomżyński Flis dopłynął do Gdańska [FOTO]

18/10/2018 10:38

Załoga "Łomżyńskiego Flisu" szczęśliwie zakończyła historyczną wyprawę. Na pomorzu powitani zostali przez dyrektora Kancelarii Prezydenta miasta Gdańsk i Prezesa Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Niespodzianką było powitanie przez łomżyńską rodzinę, która mmo przeprowadzki na Pomorze postanowiła uczcić w ten sposób swoje korzenie.

Łomżyński Flis oraz jego załoga szczęśliwie i „z tarczą” zakończyła historyczną wyprawę do Gdańska.

Rozwój mazowieckiej Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, przez wieki jej rozwoju wiązał się z wykorzystywaniem wodnego szlaku transportowego na trasie Łomża - Gdańsk, jakim były Narew i Wisła. Ponadto rok 2018 wpisał się do historii naszego miasta jako rok jubileuszu 600-lecia nadania Łomży przez ks. Janusza Mazowieckiego praw miejskich. Dla godnego uczczenia tych doniosłych zdarzeń, jak również dla ogólnopolskiej promocji Łomży oraz  historii i walorów Ziemi Łomżyńskiej, Zarząd LOT Ziemia Łomżyńska zdecydował się na realizację śladem dawnych łomżyńskich flisaków zwanych „orylami” budujących przez całe pokolenia podstawy dobrobytu Łomży, na realizację historycznego spływu rzecznego barką o nazwie „Łomżyński Flis”. Kilkuset kilometrowa rzeczna wyprawa pn. „Śladami łomżyńskich oryli”, uzyskała patronat honorowy Prezydenta Miasta Łomży oraz Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, jak również wsparcie rzeczowe i finansowe kilku patriotycznie nastawionych lokalnych podmiotów gospodarczych, których właściciele zdecydowali się zaufać inicjatorom i wesprzeć szczytne cele wyprawy, wpisując się jednocześnie do historii naszego miasta. Niezawodnym partnerem przedsięwzięcia okazał się MOSIR Łomża.

Reklama

 

Gdańsk „zdobyty” w niedzielne popołudnie

Załoga wyprawy w składzie kapitan: Wojciech Winko (LOT Ziemia Łomżyńska) oraz sternik Sławomir Kopańczyk (śniadowskie stowarzyszenie aktywizacji społecznej BONUM) wyprawę rozpoczęła w dniu 2. października br. i godnie wypełniając swoje szczytne zobowiązania, w dniu 14. października br. w niedzielne popołudnie, wpłynęła Motławą do historycznego centrum Gdańska szczelnie wypełnionego turystami i mieszkańcami Gdańska. Wzruszającym przeżyciem dla załogi z Łomży, było  oddawanie dla niej salutów przez kapitanów licznie mijanych jednostek pływających oraz miłe gesty sympatii wyrażane przez gdańszczan i turystów.

Reklama

Wyprawa wiodła kolejno poprzez Ostrołękę, Pułtusk, Serock, Zalew Zegrzyński, Kanał Żerański i jego śluzę, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Płock, Włocławek i jego śluzę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew i przez śluzę w Przegalinie i Martwą Wisłę do Gdańska.

W większości tych miast i gmin miały miejsce kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami ich władz oraz wręczeniem promocyjnych wydawnictw o Łomży, w tym jubileuszowej monografii naszego miasta i pamiątkowej monety. W Gdańsku załoga spotkała się między innymi z dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańsk – Maciejem Buczkowskim, jak również Prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Łukaszem Wysockim.

Reklama

Sympatycznym i niespodziewanym akcentem było serdeczne powitanie jednostki na nabrzeżu mariny, przez przesympatyczną łomżyńską rodzinę p. Zalewskich, która pomimo przeprowadzki do Gdańska, postanowiła w ten sposób uczcić swoje łomżyńskie korzenie.  

 

 Wymagająca trasa wyprawy i niezawodny silnik

Trzeba podkreślić, że trasa i pora wyprawy była bardzo dużym wyzwaniem oraz obfitowała w ekstremalnie trudne warunki pogodowe i żeglugowe. Niski stan Wisły niejednokrotnie wydłużał trasę spływu, jak również był przyczyną opóźnienia w śluzowaniu jednostki. Dwukrotnie Łomżyński Flis musiał także stawiać czoła mocnym szkwałowym wiatrom i dużej fali. Mocnym oparciem dla załogi wyprawy była silna i lekka konstrukcja barki oraz jej niskie zanurzenie i niezawodna jednostka silnikowa ze specjalnym napędem na płytkie wody. Codziennością były noclegi z cumowaniem u przypadkowych brzegów, z wykorzystaniem namiotu rozbijanego na barce. Bardzo dobrze sprawował się również panel słoneczny, dzięki któremu można było zasilać posiadaną użytkową elektronikę.

Reklama

Trzeba również wspomnieć, że Łomżyński Flis w trakcie wyprawy na odcinku przepływu Martwą Wisłą, przebył również swój „morski chrzest”. Załoga Łomżyńskiego Flisu, biorąc pod uwagę dobre warunki pogodowe,  zdecydowała się kilkanaście kilometrów przed Gdańskiem złożyć krótką „wizytę” na morskim wybrzeżu Bałtyku.

 

Zdany trudny egzamin i podziękowania 

Zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemia Łomżyńska inicjatywa uczczenia jubileuszu 600-lecia Łomży zakończyła się pełną realizacją założonych przez organizatorów celów. Przebyto łącznie prawie 700 km drogą wodną i przybliżono pamięci tysięcy współczesnych, trud łomżyńskich oryli spławiających przez setki lat do Warszawy, Gdańska i nadbrzeżnych miast niezliczone ilości towarów. Nazwa miasta Łomża wybrzmiało niejednokrotnie na ustach odległych miejscem zamieszkania ludzi. Władzom szeregu miast i gmin zostało przekazane promocyjne przesłanie od władz naszego miasta. Sama wyprawa zakończyła się ostatecznie, dopłynięciem Łomżyńskiego Flisu do Mariny Błotnik na pętli żuławskiej oraz lądowym transportem jednostki i załogi do Łomży.

Reklama

Organizatorzy w szczególny sposób pragną podziękować szefom podmiotów gospodarczych oraz innym osobom fizycznym i prawnym, które wsparły medialnie, rzeczowo lub finansowo realizację tej historycznej dla Łomży wyprawy. Na zaplanowanym w dniu 19.10.br spotkaniu, z inicjatywy członków załogi Łomżyńskiego  Flisu zostanie im nadana godność honorowego członka załogi  wyprawy Łomża – Gdańsk AD 2018.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości