Reklama

Łomżyński szpital boi się o swoją przyszłość

15/09/2022 14:20

Szpital Wojewódzki w Łomży spodziewa się problemów finansowych. Aktualnie placówka nie ma zaciągniętych kredytów czy pożyczek, ale w nieodległej przyszłości spodziewa się większych wydatków z powodu rosnących cen czy ustawowych podwyżek wynagrodzeń.

Wiele polskich szpitali martwi się o swoją kondycję finansową. Do tego grona należy również Szpital Wojewódzki w Łomży.

- Szpital odczuwa podwyżki cen nie tylko nośników energii czy kosztów związanych z realizacją Ustawy z 26 maja br. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego, ale także leków i sprzętu medycznego, żywienia pacjentów czy usług obcych. Na chwilę obecną wzrost wyceny świadczeń opieki zdrowotnej, dokonanej w ostatnim czasie przez NFZ, pokrywa wartość obligatoryjnych podwyżek personelu tylko w ok. 50% - wyjaśnia Jolanta Gryc, Pełnomocnik Dyrektora ds. Jakości i Akredytacji w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

Reklama

Wskazuje ona, że np. koszty energii cieplnej za 8 miesięcy bieżącego roku są porównywalne do kosztów za cały ubiegły rok.

Obecnie placówka nie ma zaciągniętych kredytów czy pożyczek a zobowiązania wobec kontrahentów regulowane są terminowo. 

 - Wzrastające koszty energii elektrycznej i cieplnej oraz rosnące koszty osobowe i usługi obce, bez odpowiedniej wyceny świadczeń medycznych przez NFZ,  będą powodowały coraz trudniejszą sytuację szpitala oraz perspektywę trudności z zachowaniem płynności finansowej - przyznaje jednocześnie Jolanta Gryc. 

Reklama

Łomżyński szpital czeka aktualnie na realizację zapowiadanego przez ministra zdrowia planu dodatkowego wsparcia szpitali, które mają problemy z realizacją podwyżek wynikających z ustawy (Ustawa z 26 maja 2022 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego).

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości