W środę (3 czerwca 2026 r.) w Hali Kultury odbył się uroczysty finał konkursu zbiórki makulatury i baterii, realizowany w ramach przedsięwzięcia „Łomżyńskie Igrzyska Ekologiczne – Gra o EcoGrant”. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych przystąpili do zadania z ogromnym zapałem i pasją. Dowód? Ponad 73 tony odpadów zebranych do recyklingu. To tyle, ile przeciętnie waży ponad 40 samochodów osobowych.
Wielka zbiórka odpadów wśród łomżyńskich przedszkolaków i uczniów
W konkursie mogły wziąć udział szkoły podstawowe i przedszkola. Uczestnicy rywalizowali o miano najbardziej ekologicznej placówki, gromadząc makulaturę i zużyte baterie. Nagrodzono te szkoły i przedszkola, które zebrały największą ilość odpadów w przeliczeniu na liczbę uczniów. Zbiórka trwała od listopada 2025 r. do 1 maja 2026 r.
- Zbiórka przerosła nasze oczekiwania. Zebraliśmy dużo więcej makulatury i elektrośmieci niż to miało miejsce w latach poprzednich – przyznał w rozmowie z naszym portalem Andrzej Stypułkowski, zastępca prezydenta Łomży.
Reklama
Liczby „wykręcone” przez małych zbieraczy odpadów robią wrażenie. W sumie ponad 73 tony zebranych odpadów do recyklingu. Składa się na to 66,8 ton makulatury i ponad 6 ton zużytych baterii.
- Jesteśmy zadowoleni z zapału dzieci i zaangażowania rodziców. Bardzo często zbiórka makulatury czy elektrośmieci wymagała dużego wysiłku ze strony rodziców. Chciałbym im za to bardzo podziękować – powiedział w rozmowie z nami Andrzej Stypułkowski.
Za rok kolejne "igrzyska"
Patrząc na zapał i aktywność dzieci, nie może dziwić, że akcja ma być kontynuowana w przyszłym roku.
- Wśród osób młodych widzimy dużo większe zainteresowanie ekologią i naszymi akcjami. Często jest tak, że to młodzi zwracają uwagę starszym, np. jak właściwie segregować odpady – dodał Bartosz Niebrzydowski, prezes Zakładu Gospodarowania Odpadami sp. z o.o. w Łomży.
Na uczestników czekały granty pieniężne, nagrody rzeczowe oraz wycieczki dla najlepszych grup przedszkolnych i klas szkolnych. Po trzy najlepsze placówki otrzymały grant pieniężny w kwocie adekwatnej do ilości zebranych odpadów. Organizatorzy ogłosili wyniki i nagrodzili laureatów konkursów indywidualnych. Poznaliśmy także zwycięzców plebiscytu szkół i przedszkoli.
- Chcieliśmy docenić zarówno pracą indywidualną, jak i grupową. To kolejny element szerokich działań podejmowanych przez ZGO, mających na celu podnoszenie poziomu edukacji ekologicznej. Zaczynamy od poziomu przedszkoli i szkół podstawowych – wyjaśnił Bartosz Niebrzydowski.
Dzieci zbierały, rodzice pomagali
Najlepsza wśród uczniów szkół podstawowych okazała się być uczennica V klasy SP10 Zuzanna Grześ.
- Bardzo się cieszę. Mam laptopa i dyplom. Wykorzystam go do gier i nauki – powiedziała nam Zuzanna Grześ.
Reklama
Laureatka dodała, że sukces nie byłby możliwy bez pomocy rodziny.
- Udało mi uzbierać prawie 2 tony dzięki mojemu tacie i wujkowi, ponieważ bardzo mocno mi pomagali. Tata włożył w to dużo pracy, jeździł tam i z powrotem, aby wozić odpady. Także tata zachęcił mnie do udziału w konkursie – powiedziała uczennica.
Najlepsi wśród przedszkolaków
W kategorii przedszkoli najwyższe wyniki indywidualne osiągnęli:
1. miejsce – Tymon Szeligowski z Przedszkola Publicznego nr 8 – 2842 kg zebranych surowców,
2. miejsce – Gabriela Sawicka z Przedszkola Publicznego nr 14 – 2638 kg,
3. miejsce – Igor Piotrowski z Przedszkola Publicznego nr 5 – 1495 kg.
EcoGranty dla przedszkoli
O przyznaniu grantów decydowała ilość zebranych odpadów w przeliczeniu na jedno dziecko.
1. miejsce – Przedszkole Publiczne nr 8 – 39,34 kg na dziecko i EcoGrant 4000 zł,
2. miejsce – Przedszkole Publiczne nr 5 – 35,17 kg na dziecko i EcoGrant 3000 zł,
3. miejsce – Przedszkole Publiczne nr 14 – 33,96 kg na dziecko i EcoGrant 1500 zł.
Najaktywniejsi uczniowie szkół podstawowych
Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsze wyniki osiągnęli:
1. miejsce – Zuzanna Grześ SP 10 – 1940 kg. Nagrodą był laptop HP wraz z oprogramowaniem.
2. miejsce – Kaja Piaścik SP 5 – 1649 kg. Nagrodą był rower miejski Indiana wraz z kaskiem.
3. miejsce – Adam Cwalina SP 10 – 1631 kg. Nagrodą był tablet Apple.
EcoGranty dla szkół podstawowych
W klasyfikacji szkół podstawowych liczył się wynik osiągnięty w przeliczeniu na jednego ucznia.
1. miejsce – SP 9 – 12,55 kg na ucznia i EcoGrant 4000 zł,
2. miejsce – SP 10 – 11,69 kg na ucznia i EcoGrant 3000 zł,
3. miejsce – SP 2 – 11,49 kg na ucznia i EcoGrant 1500 zł.