1 sierpnia 1944 r. powstańcy warszawscy stanęli do nierównej walki z niemieckim okupantem. Łomża pamięta o ich poświęceniu.
78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Wydarzenie to jest upamiętniane 1 sierpnia w całym kraju. Również w Łomży oddano hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność swojego miasta i kraju.
O godz. 17:00 uruchomione zostały syreny alarmowe. Niektórzy mieszkańcy zatrzymywali się i w ten sposób okazywali szacunek warszawskim powstańcom.
Natomiast przed pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego, Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej przy Szkole Muzycznej (Al. Legionów 36) oraz w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ul. kard. Wyszyńskiego 11) pojawiły się kwiaty.
Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Jak podaje IPN, zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów.