Reklama

Łomżyńskie obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego [FOTO]

22/01/2024 12:37

Przed pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego i na dziedzińcu II Liceum Ogólnokształcącego przed tablicą poświęconą gimnazjalistom zamordowanym w 1863 r. przez Rosjan, uczczono 161. rocznicę Powstania Styczniowego. Uczestniczący w uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze.

W obchodach 161. rocznicy Powstania Styczniowego udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski, Rady Rady Miejskiej Wiesław Grzymała, starosta Maria Dziekońska, starosta Lech Szabłowski, przedstawiciele wojska i harcerzy.

Pamięć osób, które oddały życie za nasz kraj (ponad 20 tysięcy zabitych), a także pamięć tych, których wywieziono na Syberię (blisko 40 tysięcy) uczczono przed pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego przy Szosie Zambrowskiej. To miejsce, w którym  w latach 1863 – 1864 stracono ludzi walczących o wolną Polski.

Reklama

 

Dodatkowo kwiaty i znicze złożono również na dziedzińcu II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Zjazd przed tablicą poświęconą gimnazjalistom zamordowanym w 1863 roku przez Rosjan. 

Do bestialskiego mordu 50 łomżyńskich gimnazjalistów doszło w pobliskiej Wygodzie latem 1863 r. Wojsko rosyjskie zaskoczyło wtedy młodych mężczyzn, kierujących się do powstańczych oddziałów działających w okolicy Czerwonego Boru. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości