O tym, że „Pan Tadeusz” to wybitne dzieło narodowego wieszcza wiemy wszyscy, ale o tym, jak doskonale jego obszerne fragmenty znają uczniowie szkół podstawowych, tylko niektórzy z nas dowiedzieli się w Szkole Podstawowej nr 7, gdzie zorganizowano II Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza.
Właśnie „Panu Tadeuszowi” poświęcona była tegoroczna edycja zmagań młodych krasomówców. Gdzieżby indziej lepiej brzmiały strofy epopei narodowej, jeśli nie w Siódemce, której Adam Mickiewicz jest patronem. W mickiewiczowskiej szkole, poza jej uczniami, pojawili się recytatorzy z: Dziesiątki, Dziewiątki, Czwórki, Dwójki, jedynki i szkoły w Jedwabnem. Ponieważ ich wykonania były wspaniałe – jury konkursu oceniające występy w składzie: Renata Igielska (kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży), Bożena Wachowska – wicedyrektor SP7 i Małgorzata Cholewicka (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z SP7) miało twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony przecież czucie i wiara silniej mówią do nich niż mędrca szkiełko i oko, a z drugiej panie jurorki musiały precyzyjnie rozważyć wszystkie, nawet te najdrobniejsze, aspekty każdej recytacji. Ostatecznie najlepszy okazał się Stanisław Śmiechowski reprezentujący SP9, który brawurowo wykonał monolog Macieja Dobrzyńskiego. Drugie miejsce zajął Radosław Gołębiewski – uczeń Czwórki, atrzecie – Gabriela Chojnowska z SP1. Wyróżnienie uzyskała Sandra Karwowska ze szkoły w Jedwabnem. Nagroda publiczności przypadła Gabrieli Chojnowskiej. Jednak wszyscy mistrzowie „krasomówczego rzemiosła” byli świetni, co oznacza, że pomysł organizacji podobnego konkursu to strzał w dziesiątkę (choć może raczej w Siódemkę…). Idea, która zakiełkowała w głowach nauczycielek języka polskiego (rzecz jasna): pani Katarzyny Kwiatkowskiej, pani Bożeny Miller – Żmijewskiej i pani Joanny Zysk, rozkwitła dwa lata temu i na stałe weszła do kalendarza imprez szkolnych i miejskich. Konkurs uświetniło wprowadzające w tematykę „Pana Tadeusza” przedstawienie „Śniadanie w Soplicowie”, przygotowane przez uczniów Siódemki pod kierunkiem pana Piotra Zduńczyka wspieranego przez panie: Martę Weber i Urszulę Bobryk.
/nadesłane/Kamil Konopka/