Reklama

Mieszkańcy Łomży nie potrafią segregować śmieci? Będą kontrole!

23/09/2019 12:52

"Mimo olbrzymich kontrowersji jakie wśród mieszkańców Łomży wywołały ostatnio wprowadzone podwyżki opłat "za śmieci", to w przypadku utrzymującego się w Łomży, bardzo niskiego poziomu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, miasto obciążone zostanie wysokimi karami finansowymi i kolejna podwyżka może okazać się nieunikniona. Najprościej wszystkie odpady wrzucać do jednego pojemnika ale musimy pamiętać, że będzie to kosztowało z każdym rokiem coraz więcej"- przekazuje Urząd Miejski w Łomży w dokumencie przesłanym do zarządców nieruchomości.

W dokumencie czytamy, że odpady biodegradowalne z zabudowy wielorodzinnej w Łomży zbierane są od września tego roku. Niestety, pierwsze transporty odpadów "bio" dostarczone z Łomży do Zakładu w Czartorii były tak zanieczyszczone innymi odpadami, że zostały przyjęte nie jako odpady zebrane selektywnie - biodegradowalne, ale jako odpady niesegregowane - zmieszane.  Cena "na bramie" za tonę biodegradowalnych wynosi 180 zł netto, a zmieszanych aż 395 zł netto.

Łomża zobowiązana jest też do uzyskania odzysku papieru, szkła, metalu i tworzyw sztucznych na poziomie 40 proc., a w następnym roku 50 proc. "Poziomy odzysku (...) muszą być bezwzględnie realizowane. W przeciwnym razie gminy /w tym również Miasto Łomża/  będą zmuszone płacić wysokie kary finansowe. W efekcie powyższego mieszkańcy Łomży płacą ponad dwukrotnie więcej za prowadzoną byle jak, niby selektywną zbiórkę odpadów biodegradowalnych." - czytamy w dokumencie.

Reklama

Gorzej wygląda sytuacja z pozostałymi odpadami zbieranymi selektywnie: papierem, tworzywami sztucznymi i szkłem. Są one przyjmowane do Zakładu w Czartorii w cenie 20 zł za 1 tonę. - Jednak te same odpady wrzucone przez nieodpowiedzialnych mieszkańców do pojemników na odpady zmieszane jadą do Zakładu i przyjmowane są jako odpady zmieszane w cenie 395, 00 zł/1 tonę/netto/ czyli prawie 20 razy drożej! - przekazuje ratusz.

Aktualnie brak selektywnego zbierania w przypadku złożenia takiej deklaracji będzie skutkował też naliczeniem opłat jak za odpady zbierane nieselektywnie. Urząd Miejski w Łomży w niedługim czasie planuje przeprowadzenie kontroli zgodności zawartości pojemników na odpady ze złożonymi deklaracjami.

Reklama

"A przecież tak niewiele wysiłku potrzeba aby poszczególne rodzaje odpadów wrzucić do odpowiednich pojemników"

Szczegóły poniżej:

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości