Polska przygotowała 57 milionów tabletek jodku potasu dla obywateli. "Musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń, nawet te najmniej prawdopodobne" - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. Aktualnie nie ma powodów, by rozpoczynać ich wydawanie.
30 września br. wiceminister Błażej Poboży przedstawił szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu.
"Zdecydowaliśmy o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek jodku potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. Musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń, nawet te najmniej prawdopodobne"
Działania związane są z procedurami zarządzania kryzysowego.
Proces dystrybucji jest już na kolejnym etapie. Z powiatowych jednostek PSP za pośrednictwem wojewodów tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego (JST). W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli – przekazał wiceminister Błażej Poboży.
Do tabletek z jodkiem potasu będzie dołączona ulotka zawierająca informację o dawkowaniu i dystrybucji.
Cel to, aby na wypadek skażenia radiacyjnego, zabezpieczyć organizm przed przyjęciem „złego” jodu – powiedział wiceminister.
Reklama
Dla wszystkich, którzy zgodnie ze wskazaniami medycznymi powinni otrzymać jodek potasu, została zabezpieczona odpowiednia liczba tabletek. Wiceminister Błażej Poboży poinformował, że chodzi o ponad 57 mln tabletek.
Aktualnie nie ma powodów, by rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom. Państwo jest przygotowane, a obywatele mogą czuć się bezpiecznie – podsumował wiceminister.
Dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zapewnił, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców naszego kraju.
Dzisiaj wszystkie reaktory pozostają wyłączone. Nie grozi nam scenariusz Czarnobyla i Fukushimy
Nie powinno się przyjmować stabilnego jodu prewencyjnie. Tabletkę z jodkiem potasu należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb.
Źródło: MSWiA/oprac. mylomza