Można już zwiedzać Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Chętni obejrzą wystawę stałą, bogatą wizualnie i dźwiękowo. W zasobach muzeum znalazło się też wiele sybirackich pamiątek.
W piątek (17.09) otwarte zostało Muzeum Pamięci Sybiru. Z kolei dzisiaj (18.09) instytucję odwiedzać mogą pierwsi zwiedzający. Do obejrzenia jest wystawa stała. To rozmieszczona na powierzchni ponad 2 tys. m2 ekspozycja, która opowiada o Polakach w carskiej Rosji i w Związku Sowieckim. Pierwsza część wystawy, która znajduje się na piętrze, jest przestrzennym, wizualnym i dźwiękowym wyobrażeniem przedwojennego mikroświata i jego mieszkańców. Drugą część tej opowieści, zlokalizowaną na piętrze, symbolizuje biała, pusta przestrzeń. To Sybir – miejsce cierpienia, do którego trafiali deportowani przez Sowietów. Znajdziemy tu osobiste pamiątki, ale też portrety Sybiraków z całego świata, którzy przeżyli tę gehennę, ich dzieci i wnuków. Następnie z jasnej, pogodnej sali zwiedzający schodzą do ciemnego pomieszczenia pokrytego rdzawą blachą, którego centralnym punktem jest sylwetka klęczącego żołnierza.
Osoby, które chciałyby zwiedzić muzeum, muszą wcześniej zarezerwować bilety.
Źródło - Muzeum Pamięci Sybiru