Reklama

Nauczyciele z Łomży pokazali swoją siłę! [VIDEO i FOTO]

15/04/2019 20:18

Dzisiejsze spontaniczne spotkanie zgromadziło na Starym Rynku setki osób. Trzymając w dłoniach pomarańczowe balony i tabliczki, nauczyciele dali wyraz temu, że strajku się nie boją, a wszystko dla dobra polskiej oświaty i uczniów. Tłum osób na Starym Rynku jest idealnym obrazem tego, że pracownicy oświaty rzeczywiście są liczną grupą społeczną.

Ogólnopolska akcja strajkowa rozpoczęła się 8 kwietnia bieżącego roku, czyli dokładnie tydzień temu. W samej Łomży i powiecie łomżyńskim przystąpiło do strajku kilkadziesiąt szkół i placówek edukacyjnych. Dzisiejsze spotkanie na Starym Rynku było niewątpliwie wyrazem solidarności nauczycieli oraz niezadowolenia z panującej w oświacie sytuacji.

- Ktoś tam zainicjował z mieszkańców Łomży takie spotkanie w celu poparcia nauczycieli w tym strajku i taka inicjatywa poszła, i tyle - to nie my organizowaliśmy, ani związek nie wychodził z taką inicjatywą - mówiła Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału ZNP, podkreślając, że to inicjatywa oddolna. - Ludzie oglądają telewizję, widzą co się dzieję, z resztą czuli taką potrzebę tutaj pewnie spotkania się i przyjścia, i pokazania, że to nie jest tak, że społeczeństwo jest przeciwko strajkowi i przeciwko tym podwyżkom nauczycieli. 

Reklama

Frekwencja przerosła za pewne wcześniejsze oczekiwania, ponieważ w centrum Łomży ustawiło się aż kilkaset osób.  Nauczycielom towarzyszyli bliscy i popierający strajk uczniowie. Jedność wśród nauczycieli widoczna była gołym okiem. W centrum miasta pojawili się również wspierający ogólnopolską akcję członkowie Platformy Obywatelskiej, w tym wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łomży Maciej Borysewicz. Do Urzędu Miejskiego już w piątek wpłynęła interpelacja radnego z prośbą o "pozostawienie zaplanowanych wcześniej w budżetach szkół i placówek oświatowych środków finansowych i wyrażenie zgody ich Dyrektorom na wsparcie nauczycieli i pozostałych pracowników za czas pozostawania w strajku", gdyż za ten okres nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia. 

- My ze strony władz miasta musimy mieć na uwadze, że nauczyciele to kilka tysięcy obywateli naszego grodu i musimy mieć na baczeniu także ich problemy, ich sprawy i ich interesy, także mam nadzieję, że uda się wspomóc nauczycieli, jednocześnie uda się zakończyć ten strajk z pomyślą dla wszystkich stron - mówił Maciej Borysewicz.

Reklama

Chętni mogli zabrać głos używając do tego megafonu, aby słowa dotarły do wszystkich zgromadzonych. Akcja przebiegła pokojowo, bez zbędnych emocji.  Inicjatywa wyszła od samych nauczycieli.

Szczegóły dostępne są w naszym materiale VIDEO.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości