Dobra pogoda i niewielka liczba zakażeń sprawiają, że wiele osób zapomina o obostrzeniach związanych z COVID-19. Warto przypomnieć, że obowiązki dotyczące zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu nadal obowiązują. Tylko wczoraj policjanci w województwie podlaskim przeprowadzili 75 interwencji związanych z nieprzestrzeganiem obostrzeń. Podobne interwencje prowadzone były m.in. w Łomży.
Z danych Komendy Miejskiej Policji w Łomży wynika, że w ostatnich dniach policjanci przeprowadzili 16 tzw. „covidowych” interwencji. Dla osób nieprzestrzegających obostrzeń nie kończyły się one dobrze – funkcjonariusze „wystawili” 19 mandatów karnych i sporządzili 6 wniosków do sądu.
Przypomnijmy, że w Polsce nadal obowiązują pewne obostrzenia związane z COVID-19. To m.in. obowiązkowe noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, czyli m.in. w autobusie, sklepie, u lekarza, w kościele czy urzędzie. Mamy też obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi, z kilkoma wyjątkami. Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku. Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający trudności, zaburzenia czy niepełnosprawność.
Wśród obowiązujących obostrzeń znajdziemy również limity dotyczące obłożenia obiektów czy maksymalnej liczby osób biorącej udział w spotkaniach i zgromadzeniach.
W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Polsce 196 nowych zakażeń koronawirusem, z czego 13 odnotowano w naszym województwie. W Łomży i powiecie nowych zakażeń nie ma, ale aż 116 osób przebywa w kwarantannie.