11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To dzień szczególny dla wszystkich Polaków.
Łomżyńskie uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego i Miejscach Pamięci Narodowej. Uczestnicy udali się następnie przed tablicę pamiątkową Leona Kaliwody przy ul. Sienkiewicza, gdzie odbył się tradycyjny Niepodległościowy Apel Pamięci. W uroczystościach wzięli udział m.in. mundurowi, harcerze, uczniowie łomżyńskich szkół, politycy i przedstawiciele lokalnych władz.
Prezydent Łomży przypomniał w swoim przemówieniu, że niepodległość jest największą wartością każdego narodu. To prawo do samostanowienia obywateli o własnym losie, o kierunkach rozwoju ojczystego kraju, jego niezależności od wpływu innych jednostek politycznych. Dziś o niepodległośćw walczyć z bronią w ręku nie musimy
- Lata pokoju spowodowały, że niepodległość Polski dla moich rówieśników jest czymś normalnym. Staramy się ją budować i wzmacniać w różny sposób: poprzez nowe drogi, modernizacje przedszkoli, szkół, obiektów kulturalnych i sportowych, stwarzając możliwości do rozwijania licznych pasji. Na miarę możliwości samorządu wspieramy rozwój polskiej armii w naszym mieście. Ogromne znaczenie ma także kształtowanie patriotyzmu u dzieci i młodzieży, za co serdecznie dziękuję nauczycielom, rodzicom i dziadkom - mówił włodarz miasta. - Wszyscy jednak musimy cały czas pamiętać, że żyjemy w państwie, które opłaciło niepodległość wysoką ceną krwi swoich obywateli. Winni jesteśmy im cześć i pamięć.
Poseł Lech Kołakowski odniósł się w swoim przemówieniu m.in. do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
- Dzisiejsza sytuacja geopolityczna jest bardzo trudna dla państwa polskiego, dla mieszkańców Polski. Potrzebna dzisiaj jest jedność, taka jak była u progu niepodległości, w pierwszych latach niepodległości. Każde inne działanie będzie szkodzić Polsce. Polska jest jedna.
Poseł Stefan Krajewski przypomniał w krótkiej przemowie słowa Wincentego WItosa - "Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska".
- W obecnych czasach, biorąc pod uwagę różne kryzysy, zwłaszcza kryzys migracyjny, te słowa niech będą drogowskazem i wzorcem dla nas wszystkich. Z tego miejsca apeluję o piękne świętowanie ponad podziałami dla Niepodległej. Niech żyje wolna Polska - mówił.
Reklama
Uroczystość zakończyła sie złożeniem kwiatów przed tablicą poświęconą Leonowi Kaliwodzie, znajdującą się na kamienicy Śledziewskich. Uczestnicy wysłuchali też pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego - Marszu Pierwszej Brygady.
Harmonogram dalszych uroczystości: