Tak zdecydowała większość łomżyńskiej rady. Diety ulegną teraz „spłaszczeniu”.
Zgodnie z nowelizacją ustawy, która weszła w życie od 1 listopada 2021 r. wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca 2,4-krotności kwoty bazowej (wcześniej wynosiła ona 1,5 kwoty bazowej). Łomżyńscy radni otrzymali podwyżki z „automatu” - środki zostały ujęte w uchwale dotyczącej zmian w tegorocznym budżecie miasta. Informowaliśmy o tym tutaj: Radni dostali "cichą" podwyżkę swoich diet.
Teraz diety ulegną "spłaszczeniu". O wprowadzenie takich zmian wnioskowali radni z „Przyjaznej Łomży”. Szeregowy radny będzie otrzymywał 1385 zł (wcześniej – 1449 zł), przewodniczący komisji – 1513 zł (wcześniej – 2093,62 zł), zastępca przewodniczącego komisji – 1449 zł (wcześniej – 1610 zł), wiceprzewodniczący rady – 1546 zł (wcześniej – 2415 zł), przewodniczący rady – 2029 zł (wcześniej – 3220,96 zł). Przewodniczący zarządu rad osiedli otrzymają 322 zł.
Za przyjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych.

Zlikwidowane zostały też komisje bezpieczeństwa i ds. ochrony środowiska. Sprawy będące w zakresie ich działania staną się teraz przedmiotem działania Komisji Gospodarki Komunalnej, Rozwoju i Przedsiębiorczości. W uzasadnieniu czytamy, że podstawowym celem jest „ograniczenie wydatków na funkcjonowanie Rady Miejskiej”. O wprowadzenie tych zmian wnioskowali radni z klubu PiS.

Przypomnijmy, że Rada Miejska nie przyjęła projektu budżetu na 2022 rok: