27 grudnia będziemy obchodzili Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To nowe święto państwowe, które nie będzie jednak dniem wolnym od pracy.
Mamy kolejne święto państwowe. 27 grudnia będzie Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu.
Powstanie to było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym. Jak podaje IPN, wielkopolska insurekcja, której początek dały walki na ulicach Poznania 27 grudnia 1918 r. (związane z wiecem na cześć przyjazdu pianisty Ignacego Paderewskiego) jest jednym z czterech zwycięskich powstań polskich. Wydarzenie przyczyniło się do zmiany przebiegu zachodniej granicy. Gdyby nie wybuchło – status większości terenów Wielkopolski byłby zupełnie inny. W czasie II wojny światowej powstańcy wielkopolscy byli systematycznie poddawani represjom przez niemieckiego okupanta, wielu zostało zamordowanych. Ze względów bezpieczeństwa zniszczono sporo bezcennych archiwów i źródeł dotyczących Powstania Wielkopolskiego, by nie wpadły w ręce Niemców. Najeźdźcy nie oszczędzali pomników i tablic pamiątkowych. Ocalały nieliczne, przechowywane przez Polaków pod groźbą aresztowania.
Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę, która ustanawia nowe święto. 27 grudnia nie będzie jednak dniem wolnym od pracy.
????#Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o ustanowieniu 27 grudnia świętem państwowym???????? - Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. pic.twitter.com/vI0YZLNINr
— Sejm RP???????? (@KancelariaSejmu) October 1, 2021
Nowe święto to inicjatywa ustawodawcza prezydenta Andrzeja Dudy i jednocześnie 13. święto państwowe przyjęte w drodze ustawy.
Ustawą dotyczącą Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zajmie się jeszcze senat.
Fot. IPN