Teatr Lalki i Aktora w Łomży w rozpoczetym sezonie artystycznym 2018/2019 zapowiedział dwie premiery. Pierwszą z nich jest "Zaczarowany Jeleń", czyli sztuka okolicznościowa napisana specjalnie na 600-lecie nadania praw miejskich w Łomży. Jest to historia złożona z ludowych przypowieści o powstaniu herbu miasta oraz jego legendzie.
Drugą z premierą w wyremontowanym budynku Teatru Lalki i Aktora w Łomży będzie "Król Maciuś I" na podstawie książki Janusza Korczaka. Ma ona na celu ukazać moralne dylematy i postawy młodego chłopca.
Na deski łomżyńskiego teatru po latach powróci widowisko teatralne "Szewc Kopytko i Kaczor Kwak" Kornela Makuszyńskeigo w adaptacji Jana Wilkowskiego i reżyserii Stanisława Ochmańskiego.
Do teatralnego reperturaru wróci również "Magiczny sklep" w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka oraz „Paluchy i szuflady” w reżyserii Przemysław Jaszczaka. W TLiA będzie można zobaczyć także spektakle: Karius i Baktus, Miś Tymoteusz, Pasja, Pinokio, Pippi Pończoszanka, Proces, Rosnę oraz Skąd Mikołaj wie?
Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zostanie uczczona performance"m "Ścieżki obok drogi", będzie to odczytywanie literackich wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny o Marszałku Józefie Piłsudskim.
W przyszłym miesiącu TLiA gościć będzie na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania", zorganizowanym przez toruński Teatr Baj Pomorski. Nie jest to jednak jedyny wyjazd jaki planuje TLiA w Łomży. Planowane są także występy zagraniczne m.in w litewskich Solecznikach.
Łomżyński teatr będzie także organizatorem wielu przedwięwzięc w tym sezonie: „Dzyń, dzyń, Mikołaju”, „Łomżyńska Noc Muzeów”, „Ferie z Teatrem”, „Dotknij Teatru”, „Letnia Akademia Teatru”, czy „Pasja – Zbliżenia” oraz najważniejszego w czerwcu przyszłego roku. W dniach 12- 15 czerwca 2019 r. odbędzie się XXXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. W tych dniach do Łomży przyjadą formy lalkowe z całego świata.
- W trakcie festiwalu miasto po raz kolejny stanie się jedynym w swoim rodzaju interdyscyplinarnym forum wymiany myśli, doświadczeń i poglądów dla twórców oraz gości uczestniczących w festiwalu. - czytamy na stronie Teatru Lalki i Aktora w Łomży.