Dziś o godzinie 17:00 mieszkańcy miasta oraz lokalne władze zebrali się pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej, aby oddać cześć Powstańcom Warszawskim.
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, prezydent Łomży, przedstawiciele lokalnych władz, a także mieszkańcy miasta złożyli kwiaty pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej. Pamięć Powstańców uczczono minutą ciszy w tzw. godzinę "W", która uznawana jest za oficjalne rozpoczęcie Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku.
Godzina "W" to również moment, w którym Warszawa na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego stanęła do walki o wolną Polskę.
Powstanie Warszawskie miało wyzwolić stolicę spod niemieckiej okupacji.
- Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców - informuje Instytut Pamięci Narodowej.